Kulisler hareketlenmeye başladı

Türkiye yeniden seçim sürecinin eşiğinde. Türkiye 2023 seçimlerine yaşanan derin ekonomik krizin gölgesinde giriyor. Her geçen gün alım gücünün düştüğü, faturaların aynı nispette arttığı bir süreç özellikle iktidar partisi açısından hiç iç açıcı olacağa benzemiyor.

Benzemiyor benzemesine de muhalefet de vatandaşı ikna edemiyor, makul karşılanmıyor, rasyonel bir duruş ortaya koymadığı gibi 6 sesin olduğu bir ortamdan pek de sonuç çıkacak gibi de durmuyor. Esas net çizgiyi bu 6’lı masanın dışında kalan muhalefet partileri çiziyor. Burada da Ümit Özdağ ve Muharrem İnce figürleri ortaya çıkıyor.

Neyse biz yerele gelelim.

***

Trabzon’da ve Akçaabat’ta ilk kararlılığını ortaya koyan isim AKP’nin Trabzon’daki kurucu ismi Av. İbrahim Keskin oldu. Akçaabat’ın çok yakından tanıdığı isim olan Keskin, Maçka doğumlu olmasına rağmen yıllarını Akçaabat’ta geçirmiş bir isim. Akçaköy Lisesinin kurucu müdürlüğünü, Akçaabat Millî Eğitim Müdürlüğünün kuruluşunda şube müdürlüğünü ve ticari teşebbüsleri arasında bulunan ve Akçaabat’ta kurulan Yavuz Metal’in kurucu ortaklığını Akçaabat’ta yaptı.

Keskin, Akçaabat’ta gidilmedik sivil toplum kuruluşu, esnaf odası bırakmadı. Hemen hemen tüm kesimlerin temsilcileriyle bir araya geldi. “Aday adayı olacağım, ne düşünürsünüz?” diye sordu. Gözlemlediğim kadarıyla da oldukça olumlu tepkiler aldı. Keskin ilçedeki sanat etkinliklerini de kaçırmadı. Hem Akçaabat Belediyesinin hem Akçaabat Kültür Sanat Müzik Derneğinin Türk Sanat Müziği konserlerine iştirak etti. Her iki konserde de ilgiyle karşılandı.

***

AKP kanadının Akçaabat’la ilgili kısmında şu an için pek öne çıkan iddialı isim görünmüyor. Akçaabat’tan hareketle kendine kontenjan bulan Adnan Günnar’ın tekrar aday gösterilmesi hem 3 dönem kuralı gereği hem Günnar’ın yerelle buluşamadığı için tepki gören siyasi pozisyonu gereği, Günnar yeni dönemin eskileri arasına katılacak isim. Kulağımıza bir iki isim çalındı ama pek ciddiye almadık. Bu isimlerden birinin bir başka ilde ilçe kaymakamı, bir diğerinin ise bir belediyede başkan yardımcısı olduğunu öğrendik.

Siyaset had, hudut bilme kurumlarının başında gelir. Belediye başkan yardımcılığı, kaymakamlık gibi görevlere sahip olanlar belli ki kendilerini bu görevlerinin çok üzerinde görüyor ki vekilliğe soyunmuşlar! Ancak bilinmelidir ki toplum da Akçaabat’ın kanaat bildiren isimleri de bu isimleri siyaset arenasında “toy” olarak görecektir ve teşebbüsleri yalnızca “macera” olarak nitelendirilecektir.

***

MHP cephesine girmenin pek lüzumu, söz edecek bir konusu yok ama laf olsun diye söz edelim.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Doç. Dr. Sinan Ateş’in aşağılık bir şekilde katliamının ardından MHP Genel Merkezi ve onun sorgusuz, sualsiz, tartışmasız yereldeki iman edenleri bu cinayeti lanetleyemedi; aksine genel başkanları “MHP’ye saldıramazsınız, vekillerimi muhafaza ederim.” dedi.

O nedenle bu partinin ne adayından ne faaliyetinden söz açmak bile lafügüzaftır.

***

Gelelim CHP’ye...

CHP şu an en hareketli isim. Akçaabatlı olan İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu il başkanlığından istifa edeceğini açıkladı. Adaylık açısından güçlü bir isim. İlçe Başkanı Mustafa Bak bir ara niyetlendi ama baktı ki isimlerden sıra ona gelecek gibi değil, vazgeçti.

Geçtiğimiz günlerde kendisiyle karşılaştım. Adaylıkla ilgili “Öyle bir şey yok” dedi. “Ama bazı yerlerde adayım diyordunuz, ben işittim” deyince biraz duraksadı. Çünkü en az 3-4 yerden Bak’ın “Aday olabilirim, hatta gerekirse parti içi yarışmaya dâhil olurum” dediğini işittim.

Ama Başkan Bak Akçaabat’ta çok başarısız bir muhalefet sürdürüyor. Akçaabat Belediyesinin CHP’li Başbakan Hasan Saka’nın da adı verildiği meclis salonunda AKP siyasi faaliyeti yapılıyor, Bak’tan ya da İyi Partiden çıt yok. Adeta iktidarla anlaşmış bir muhalefet anlayışı güdüyorlar.

Böyle söyleyince de kızıyorlar. Söylediklerimizin ardında başka şeyler arıyorlar. Aramayın, sadece Akçaabat’ın geçmişteki muhalefetine bakın.

AKP’de Osman Çavuş’un, CHP’de Mustafa Nadir’in ilçe başkanı olup siyasetin en kızgın döneminde her iki partinin birbirini sıkıştırıp Akçaabat için daha iyi şeyler yapmaya vesile kıldığı dönemi özlüyor Akçaabat.

Şimdi AKP İlçe Başkanı Hüseyin Altıntepe de CHP İlçe Başkanı Mustafa Bak da koltuğuna çekilmiş, siyasi geleceklerini / ticari faaliyetlerini düşünüyorlar. Böyle siyaset olmaz, olamaz.

Neyse gelelim CHP’de konuşulan diğer isimlere...

Ali Türen Öztürk ismi yine gündemde ama geçmiş siyasi hamleleri ona başarı getirmedi, artık daha da zor.

İlker Bakioğlu temaslar için Trabzon’a geliyor. Kartal Belediye Meclis Üyesi olan İlker Bakioğlu’nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile de temasları sağlam. Daha önceden bu satırlarda İmamoğlu’nun ilçesi Akçaabat’ta başarıyı arzu ettiğini, bunun için destek vereceğini yazmıştık. Hatta birtakım girişimleri olduğunu da söyleyebiliriz. Yerel seçimde ittifakta da CHP’nin Akçaabat’ı İyi Partiden almak için zorlayacağını da bu anlamda şimdiden söyleyebiliriz.

Geçen bir CHP’liyle karşılaştım. “Hep çalışmayan isimler var. Biraz da çalışan isimler olsun. Mustafa Nadir’in başvuru ücretini ödeyeceğim, o istemiyor ama sırf bir mesaj vermek için onu aday adayı yapacağız.” dedi. Nadir’e sordum, adaylık düşünmediğini ve sadece CHP için elinden ne gelirse yapmaktan kaçınmayacağını aktardı.

Gazeteci Cengiz Bölükbaşı da partinin genç bir ismi olarak öne çıkıyor. Parti içi teamüllere dikkat eden bir isim. Kendisi meslektaşımız olduğu için, aramızdaki bu samimiyetten ötürü kendisine görüşlerimizi çokça aktardık. Daha cesur olup parti teamüllerinden öte demokrasinin ona vereceği hakla girişimde bulunması gerektiğini belirttik. Ancak siyasetin en alt tabakasından geldiği için teamüllere dikkati önemsiyor. Bu da önemli. Yoksa daha dün başkan yardımcısı, kaymakam olmuşlar gibi ortaya da atılmıyor!

Neyse, yine de Bölükbaşı’nı o isimlerle mukayese dahi etmeyiz. Bölükbaşı’nı tanıdığımızdan beri toplumun içindedir. Toplumun öylesine içinde değildir, yani eve giderken bakkaldan yaptığı alışverişi toplumdan saymıyoruz. Sivil toplumunda, sporunda, sanatında en etkili noktalarında gayret sarf ederek içindedir. Siyasetin de sokakta örgütlenmeden başlayarak partisi için birçok şeylerinden feragat edecek noktasındadır.

CHP’de ismi geçen isimlerden biri de Eski İlçe Başkanı Musa Hacıoğlu. Hacıoğlu’nu da 1-2 ay önce aradım. Akçaabat’ta bir uzlaşı olması gerektiği ve böylece bir ismin öne çıkarılması gerektiğini söyledi. Bu uzlaşının içinde ya uzlaşılan isim ya da uzlaşmanın bir noktasında olacağını söyledi. Hacıoğlu’nun en büyük avantajı Özgür Özel. CHP Grup Başkanvekili Özel, Hacıoğlu’nun meslektaşı ve okul arkadaşı. Doğal olarak da destekçisi. Hacıoğlu’nun ilçe başkanlığını da maalesef başarılı olarak değerlendiremeyeceğiz ama süreç bakalım neleri gösterecek.

***

İyi Partide ise Akçaabat için öne çıkan pek bir isim yok. Belediye seçimlerinde Millet İttifakı’nı temsil ederek aday gösteren İyi Parti, başarı elde edemedi. Meclise soktuğu isimler muhalefet yapamadı. Kimi meclise gitmedi kimi ise AKP’li belediye başkanlarıyla fotoğraf vermeyi maharet saydı!

Tuncay Demirci’yi hariç sayarak söylüyorum. İyi Parti listesinden giren İyi Partili ve CHP’li hiçbir meclis üyesi muhalefet olarak öne çıkmadı, çıkamadı. En kritik anlarda da hem Büyükşehir’de hem Akçaabat’ta AKP’li başkanların yanında durdular.

Ne diyelim, haklarında hayırlısı...

İyi Partide de Akçaabat adına muhtemel isimlerin başında geçtiğimiz seçimde Trabzon geneli iyi bir çalışma yürüten Osman Akbulut geliyor. Aynı başarı yerelde yakalanamasa da Akbulut’un adı bir önceki seçimdeki adaylığı nedeniyle doğal olarak geliyor. Başka da bir isim yok. İlçe Başkanı Mustafa Mısır yeni kongre yaptığı ve ilçe başkanı seçildiği için istifa ederek aday olmaz.

Kulislerden son bilgiler bunlar...

***

Saygılarımla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kritik
Kritik - 1 yıl Önce

Akçaabat temsilde çok geride, ismin önemi elbette var amma bir iki kişi haricî gerisi fos