Muhalefeti beğenmek mi? Geçiniz!

Başlığı okudunuz, sanıyor musunuz ki bunu sadece genel anlamda söylüyoruz? Evet, genelde de muhalefetin hiçbir iddiasını görmediğimiz gibi yerelde de benzerini söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz günlerde İyi Partinin Akçaabat’ta basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda İyi Partinin milletvekili, il başkanına da söyledim: “Toplumda hem iktidarı hem muhalefeti aynı anda eleştiren ve her iki kısma da aynı anda tavır gösteren kitlenin sayısını ilk kez bu kadar çok görüyoruz.”

Hem neden olmasın ki? AKP’nin Ortahisar başkanı Araplara çiçek dağıtıyor, İyi Parti daha da ileri giderek il başkanı düzeyinde bunu yapacağını beyan ediyor.

Siyaseti tüccar zihniyetle, esnaf kafasıyla gündelik siyaset yapan anlayış elbette bunun sonunu “Suriyeliler de ucuz işçi; esnafa, iş yerlerine, fabrikalara lazım. Gitmesinler.” diyecektir ve kapalı kapılar ardında diyordur da! Zaten İyi Partinin veya CHP’nin doğru düzgün bir sığınmacı bir politikası, vatanımıza kangren olmuş bu kitleyi göndermek için bir duruşu yok. Adeta ortada top gezdiriyorlar. Tıpkı HDP’ye mesafe konusunda top gezdirdikleri gibi...

Tüm bunlardandır ki “sarı muhalefet” kavramı ilk kez bu kadar vücut buldu ve kamuoyunda yer etti.

***

İyi Parti muhalefeti deniyor!

İyi Parti Akçaabat, ilçede muhalefet yapmayı deniyor. Deniyor diyorum çünkü 2019’da yerelde bir iddia ortaya koyarak Akçaabat’ı CHP’ye vermeyen İyi Parti, ana muhalefet olarak kendisini konumlandırmak istedi. Bunu yaptı yapmasına da ardından gelenler tam bir köy seyirlik oyunu gibiydi.

İyi Partili meclis üyeleri ilçe belediye meclisinde toplumun tepkisini çekecek konularda ellerini AKP’lilerle birlikte kaldırdı. Henüz seçimden 7 ay sonra ittifakla “makam aracı” için oy verildi. Geçtiğimiz aylarda ilçede tartışılan otopark ihalesinde hiçbir itirazları olmadı. Yerel seçimde rakipleri Osman Nuri Ekim’e yönelik yaptıkları eleştirileri, mecliste koltuğa sahip olduklarında sürdürmediler. Projelere şerh düşemediler.

Bazı meclis üyeleri meclisin kapısını bile çoktan unuttu!

Ahval böyle iken Türkiye’nin 2023 seçimlerine hazırlandığı atmosferde İyi Parti şimdi Akçaabat’ta muhalefete başladı. İlçe Başkanı Mustafa Mısır’ın açıklamalarıyla basında İyi Parti yer buluyor ancak sadece bununla kalınıyor.  

Misal Akçaabat Emniyet Müdürlüğü şu anda konteynerlere taşındı, ilçe adına tam bir rezillik!

İyi Parti İlçe Başkanı Mısır açıklama yapıyor, doğru da yapıyor! Biz de bunu haber yaptık. Altına “Ak saçlı” mahlasıyla bir okurumuz yorum yapmış ve diyor ki: “Bu gibi durumlarda İyi Parti ve Chp ve diğer muhalefet partileri neden olay yerinde ortak basın açıklaması yapmıyor. Bu nasıl muhalefet sokakta olmayan muhalefet ilçeyi yönetemeyen oyalayan iktidardan çok daha tehlikeli. İşte dizayn edilmiş muhalefet budur.”

Gerçekten haklı! Geçmişin muhalefeti böyleydi, şimdi ise sadece açıklamalarla konular geçiştiriliyor.

Gerçi İyi Parti en azından bunu yapıyor, CHP İlçe Başkanı Mustafa Bak ne yapıyor?

O da ayda bir Akçaabat Belediyesinin kaldırım, cadde çalışmalarını eleştiriyor.

Onu halk sokakta zaten yapıyor, biz haberciler zaten yapıyoruz, bir de CHP İlçe Başkanı Bak yapmak istiyor, yapsın.

Yapsın ama bu diğer söylediklerimizi de yapsın!

***

Bir söz de CHP Milletvekili Ahmet Kaya’ya...

Sayın Kaya size diyecek söz bile bulamıyorum. Milletin derdine bak, sizin derdinize bak.

Neymiş, Trabzon’un merkezi Ortahisar bordo, mavi olarak iki ilçeye ayrılacakmış!..

Tebrikler, başarılı bir muhalefet! Toplumun bu sorununa temas ettiğiniz için sizi “yılın vekili” seçeceğiz. Ha bir de bunu yaptığınız için bütün fanatik Trabzonsporluların oyu sizindir, alkış!

***

Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’nin vaziyetini bir sonraki yazımızda değerlendireceğiz.

Boş salona konuşanlar, göstermelik “Akçaabat vekiliyim” diye öne çıkıp Akçaabat’a bir şey kazandırmayanlar, siyaseti teşekkür pankartından ibaret sananlar bekleyebilirler.

Saygılarımla...

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa samed okan
Mustafa samed okan - 2 yıl Önce

TÜRK'LERDE MUHALEFET KÜLTÜRÜ YOKTUR.MECLİS VARDIR.PARLEMENTO YOKTUR.İSTİŞARE VARDIR.DEMOKRASİ YOKTUR.İHTİLAL VARDIR.DARBE YOKTUR.LİDERİ YAY KİRİŞİYLE BOĞMA VARDIR.EKONOMİK KRİZ OYUNLARI YOKTUR...

Hasan incehasan
Hasan incehasan - 2 yıl Önce

Objektif ve kıymetli bir yazı tebrik ediyorum kardeşim,kalemine, yüreğine sağlık, iyi çalışmalar diliyorum

Kosovalı
Kosovalı - 2 yıl Önce

Tebrik ediyorum. Çok yerinde tespitler.