Ortada top gezdiren siyaset

Bir önceki yazımızda muhalefetin Akçaabat’ta başarısızlığını kaleme almıştık. İki yazı arasındaki dar süreçte bile ne denli haklı olduğumuzu sağ olsun muhalefetteki partiler bir kez daha gösterdi.

Muhalefetin Türkiye’de olduğu gibi Akçaabat’ta da yapacağı iş çok fakat sanıyoruz eleştirmek, bunları toplumun önüne koymak pek tercihleri değil.

Son gelişmeden söz edelim, Akçaabat Belediyesinin meclis salonunda, AKP Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı Karadeniz Koordinatörü Süleyman Şahin ve Ege Koordinatörü Nuh Dursun Ozan seminer veriyor.

E ne var bunda diyebilirsiniz.

Birincisi salon Belediye Meclisinin daha önce hiçbir şekilde siyasi toplantıya açılmamış salonu. İkincisi buraya belediye personeli, müdürlerinin bir kısmı toplanıyor ve ders veriliyor! Kimden, AKP’li iki isimden! Konu nedir, “İdeal Genç & İdeal Gençlik” Peki bu konuyu anlatacak Türkiye’deki yegâne iki isim bu isimler miydi?

Takdiri okuyucuya bırakmakla birlikte muhalefetin bu konuyu bile çekip çıkararak gündeme sokacak cesaretinin, bilgisinin, ilgisinin, kararlığının, farkındalığının olmadığını net bir şekilde görüyoruz! Bunu yapmak da gazetecilik mesleğinin ne olduğunu bilenlere düşüyor. Herkes sessiz olunca “körlerin ülkesinde görmenin hastalık sayılması” gibi durum ortaya çıkıyor. Herkes bizimle ilgili bir şeyler söylüyor, konuşuyor. Dilediklerini söyleyebilirler.  

***

Beylik lafları da işe yaramadı!

Önceki yazımızı şöyle tamamlamıştık: “Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP’nin vaziyetini bir sonraki yazımızda değerlendireceğiz. Boş salona konuşanlar, göstermelik ‘Akçaabat vekiliyim’ diye öne çıkıp Akçaabat’a bir şey kazandırmayanlar, siyaseti teşekkür pankartından ibaret sananlar bekleyebilirler.”

Bekledikleri gün geldi ama bu başarısız muhalefetten kendimizi alıkoyup onlara dönemiyoruz.

Ama dönelim!

Biz köşemizi kaleme aldıktan sonra “boş salona konuşanlar” diyerek kast ettiğimiz MHP cephesinde değişiklikler oldu. Boş salonun cezası, başarısızlığın baş sorumlusu İlçe Başkanı Adem Çelik’e kesildi!

Eylül ayında MHP Genel Merkezi düzeyinde katılımla “Adım Adım 2023 İlçe İlçe Anlatma ve Aydınlatma” toplantısı yapıldı. Toplantıların başlangıcı zaten Genel Merkezce verilmişti. Akçaabat ayağı büyük bir başarısızlıkla sonuçlandı.

Salonda Akçaabat’tan MHP adına neredeyse hiç kimse yoktu. Diğer ilçelerdeki MHP’lilerden, ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcilerden ve AKP’den katılanlardan oluşan en fazla 50-100 kişi vardı.

Beklenen oldu, yönetim de ve İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım da Çelik’i istemediğini belirtti. Çelik, bin bir umutla Tarım’ı ve yöneticileri ikna etmeye çalıştı ama o sırada Genel Merkezden ipi çekilmişti. Teamülleri çiğneyen “Son kararı ben veririm” gibi beylik lafları da onu koltuğunda tutamadı. Çelik şu an Trabzon’daki gelişmeleri kendi perspektifinden Genel Merkeze taşımaya gitti.

Görevinden alınır alınmaz bunu yapması bile onun parti teamüllerinden ne kadar uzak olduğunu bir kez daha gösterdi.

Göreve Çelik’in ardından Özcan Ergün getirildi. Ergün henüz arzıendam etmedi, ettiğinde kendisini tanıyacağız.

***

AKP’de “hayırlı cumalar” resitali

Gelelim iktidar partisine... Trabzon’da tablo açılarından son derece kötü. Vekillerden Salih Cora dışında bir isme kamuoyunda rastlamıyoruz bile.

Esasında Akçaabat için AKP’den söz etmek bile söz konusu değil. Bilhassa Osman Çavuş gibi teşkilatçı bir isimle kuruluşundan sonra başarı elde eden iktidar partisi, bu çıtayı Akçaabat’ta hiçbir zaman aşamadı. O koltuğa oturan hiçbir isim o koltuğu bir daha dolduramadı.

Bugünlerde ise o koltuk en boş günlerini geçiriyor. “Hayırlı cumalar” resitali ile siyaset yapılıyor.

“Akçaabatlı vekil” namını kullanan vekil ise Akçaabat’a uğruyor mu, uğramıyor mu o da bilinmiyor. Öyle ortada top çevriliyor.

Bakalım süreç nasıl devam edecek...

***

CHP’nin kulisleri hareketli

Belki gelecek yazımızda daha da detayları yazarız ama kulislerden sıcak edindiğimiz bilgilere göre CHP’de vekil adaylığı düşünen isimler Akçaabat’ta konuşulmaya başlandı. Adaylık düşünen isimler, yakın çevrelerine niyetlerini açıklıyorlar; doğal olarak bu isimler de sağda solda konuşulmaya başlanmış.

Akçaabatlı isimlerin başında İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu geliyor, Ali Türen Öztürk de adaylığı düşünenlerden... İlçe Başkanı Mustafa Bak da niyeti ciddileştirdi. Eski İlçe Başkanı Musa Hacıoğlu da adaylığı düşünen isimlerden. Genel Merkez il ve ilçe başkanlarına “yerinizde kalın” derse Hacısalihoğlu ve Bak istediklerini alamaz. Ali Türen Öztürk “garanti olmazsa” girmez. Musa Hacıoğlu da şartları sağlayabilirse şansını denemekten hiç geri durmaz.

Detayları ve kulislerden edindiklerimizi gelecek yazıda kaleme alırız.

Saygılarımla...

YORUM EKLE