Ekrem İmamoğlu, parti mi kuracak? Flaş iddia...

İstanbul’un Trabzonlu Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile ilgili Milliyet Gazetesinde Zafer Şahin tarafından dikkat çeken bir yazı kaleme alındı.

Ekrem İmamoğlu, parti mi kuracak? Flaş iddia...

“İmamoğlu’nun partisinin ilk üyesi” başlıklı yazıda, CHP’de “Değişim” ateşini yakan Ekrem İmamoğlu için dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı.
Zafer Şahin, köşe yazısında İmamoğlu’nun CHP’de değişimi gerçekleştirememesi durumunda yeni bir parti kurabileceği iddiasında bulundu.

Şahin, bu durumun ilk işareti olarak da İYİ Parti’den istifa eden ‘Taylan Yıldız’ı gösterdi.

Yazısına ilk olarak Taylan Yıldız’ın istifasından başlayan Şahin, “İyi Parti’nin “İnternetçi Abi” lakaplı kurucusu Taylan Yıldız partisinden istifa etti.

Milletvekili listesine yazılmadığı için ayrıldı diyenler haklı olabilir. Ama bu artık tali bir mesele.

Çünkü bundan sonra ne yapacağına dair işaretler veren kulisler daha cazip ayrıntılarla dolu.

İddia o ki… Taylan Yıldız önümüzdeki süreçte zaten çok yakın olduğu İmamoğlu ile birlikte hareket edecek. İstifa açıklamasındaki “Daha yeni başlıyoruz” cümlesi manidar” ifadelerini kullandı.

Adından ise İmamoğlu ile ilgili şu iddiayı dile getirdi:
“İmamoğlu’nun CHP’nin başına geçme hayali suya düşerse yeni bir parti kurmayı ciddi ciddi düşündüğü konuşuluyor.

Taylan Yıldız’ın parti kurma çalışmalarında aktif rol üstlenmek için İyi Parti’den istifa etmiş olma ihtimali çok yüksek.

“CHP dururken İmamoğlu neden parti kursun?” diyorsunuz değil mi? Ne yalan söyleyeyim, geçen haftaya kadar ben de aynı kanaatteydim.

Ancak muhalefet cephesinde tuhaf gelişmeler yaşanıyor.

İmamoğlu’nun, bırakın CHP Genel Başkanlığı’nı, yeniden İstanbul’a aday gösterilme ihtimali bile günden güne azalıyor.

Ayakta kalmak için şapkadan muhakkak bir tavşan çıkarmak zorunda.

O tavşanın yeni bir parti olması bu saatten sonra sürpriz olmaz.

Aranan veliaht bulundu

Geçen hafta bu köşede “Kılıçdaroğlu veliahdını arıyor” diye yazdık.

Gelişmeler bizi doğruladı. Son MYK’da parti örgütlerini kendisine bağlayan CHP liderinin kurultayda “Güçlü Genel Sekreter” modeline döneceği konuşulmaya başladı.

Parti örgütleri kurultaydan sonra bizzat Kılıçdaroğlu’nun atayacağı genel sekretere bağlanacak. Geçmişteki Önder Sav modeli gibi.

Ama bu kez durum biraz farklı. Kemal Bey’in atayacağı bu güçlü genel sekreter aynı zamanda kendisinden sonra partiye bırakmayı planladığı isim olacak. Yani veliahdına CHP’yi emanet edecek.

Peki, o veliaht kim? Ekrem İmamoğlu mu, Özgür Özel mi? İkisi de değil. Mevcut MYK’daki isimlerden biri. Partide son dönemde öne çıktı. Millet İttifakı seçimi alsaydı bakanlık koltuğuna oturacaklardan biri de o olacaktı. Şimdilik bu kadar ayrıntı yeter.

Zaten tarihi belli olmasa da kurultaya bir şey kalmadı. Biraz daha sabredin…”

    

Güncelleme Tarihi: 20 Haziran 2023, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER