İyi Partideki istifa ne anlama geliyor?

İyi Partideki istifa ne anlama geliyor?

İyi Partinin Akçaabat İlçe Başkanı Mustafa Mısır ve yönetimi, istifa ettiğini duyurdu. Bu istifa seçim arifesinde mevcut il yönetimini zora sokmak, Trabzon’da oluşacak muhtemel İyi Parti başarısızlığına da önayak olması açısından planlanarak yürürlüğe konulmuş bir siyasi çıkış olarak yorumlandı.

Peki, bu sürece nasıl gelindi?

İlçe Başkanı Mısır, başarısızlık pahasına ilçede partisi adına tek yetki ve sözün kendisinde olduğunu düşünen bir isim. Bunun en net kanıtını 2019 Yerel Seçimlerinde gösterdi. Dönemin İl Başkanı Azmi Kuvvet’in görece daha iyi bir siyasi kurgusuna karşı çıkarak zorlama bir seçim kurgusu oluşturdu ve başarısız bir meclis üyesi listesiyle seçim adeta henüz seçmenin karşısına yeni çıkmış bir adaya teslim edildi.

Daha sonrasında oluşan İyi Partili meclis üyeleri, Akçaabat’ta ve Büyükşehir’de adeta AKP’ye payanda olacak duruşu sergilemişlerdir. Kâh AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı ile fotoğraf vermeyi maharet saymışlar kâh henüz başkanlığının ilk aylarında makam aracı için meclisten karar geçirtmek isteyen İlçe Belediye Başkanı’nın arkasında durmuşlardır. Bunun haberleşmesine de en çok İyi Partili meclis üyeleri kızmışlardır!

Gelinen noktada benzer “biz biliriz”ci tavır, karşısında oluşan blokun büyümesi nedeniyle daha önce karşı karşıya kalınan Eski İl Başkanı Azmi Kuvvetli ve yeniden milletvekilliğinde destek arayan Milletvekili Hüseyin Örs’le ittifaka mecbur kalmıştır.

İlçelerde ve en önemlisi Ortahisar’da kongreyi kaybeden Azmi Kuvvetli + Hüseyin Örs’ün son destekçisi Akçaabat kalmıştı. Ancak Akçaabat’la Trabzon genelinde sürdürülebilecek bir süreç yok.  

O nedenle seçim sonrası “biz demiştik” demek için ve oradan bir hareket başlatmak için seçimin Azmi Kuvvetli açısından “kazanılmış” olarak görüldüğü tek yerde böyle bir girişim yapıldı.

Şimdi en önemli sorulardan biri şu: Arap turistlere çiçek dağıtacağını ilan ederek adeta AKP’lilerin propagandasına çanak tutan Azmi Kuvvetli, Akçaabat istifasının hangi noktasında?

Bu istifanın perde arkasında onun da katkısı var mı, yok mu?  

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2023, 23:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER