Yolbaşında yatalak vatandaşa köylüler ev yaptırdı

Evi için yaşanmaz raporu verilmişti.

Yolbaşında yatalak vatandaşa köylüler ev yaptırdı

Yatalak vatandaşa köylüler ev yaptırdı
Akçaabat'ın Derecik mahallesi Yolbaşı caddesinde ikamet eden Halit Sali (55), oğlunun vefatından sonra yatağa bağlı kaldı. Oğlunun, kendi canına kıyması sonucu kahrolan baba Halit Sali, yaşadığı acıyı kaldıramadı. Psikolojik olarak zor dönemler yaşayan Sali’nin geçimine köy halkı destek oluyor.

Trabzon’un Akçaabat ilçesi Derecik Mahallesi Yolbașı Caddesi’nde ikamet eden Halit Sali, üniversite öğrencisi olan oğlunun intiharından kısa bir süre sonra yatağa bağlı kaldı. Yaklaşık 8 yıldır yatağa bağlı olarak hayatını sürdüren Sali’ye 2021 yılında, Sosyal Yardımlaşma Müdürlüğü tarafından ‘mevcut evde yaşanmaz’ raporu verilince vatandaşlar, köyün derneği ve merkez camii önderliğinde yeni bir ev kampanyası başlattı.

KÖYLÜ 400 BİN TL DEĞERİNDE EV YAPTI

30 Ekim tarihinde ortalama 400 bin TL’ye mal olan su, elektrik ve kalorifer sistemi tamamlanmış şekilde yeni bir evi ilçe kaymakamlığı ve müftülüğün ortaklığı ile aileye teslim edildi. Öte yandan herhangi bir geliri olmayan ve karı koca yaşayan Sali ailesine, sosyal yardımlardan yararlanabilmesi için çalışmalar yapıldığını söyleyen Merkez Camii Hocası İlhan Kaçan, “Köylünün desteği ile buzdolabı ve kanepe gibi eksiklerini gidermek maksadıyla bu yola çıkmıştık daha sonra ‘evde yaşanmaz’ raporu verilince köylü ile yeni ev için çalışmalar başlattık.” dedi.

Köylüden komşuluk dersi (1)

“DÜZENLİ VE KALICI DESTEĞE İHTİYAÇ VAR”

Ailenin ev içi giderleri için devletten herhangi bir destek almadığı bilinen Sali ailesinin düzenli ve kalıcı devlet desteğine ihtiyacı olduğunu söyleyen Hoca Kaçan, “Tamamen köylünün desteği ile yapmaya başladığımız evi bitirdik. Aile, sosyal hizmetlerden yeni yeni destek almaya başlıyor. Kendisine eşi bakıyor. Haftada 1 hastaneye gitmesi gerekiyor ve ambulans gelip götürüyor. Aile şu an köylünün verdiği desteklerle geçiniyor. Devlet sağlık noktasında tamamen destek oluyor fakat ailenin ev içi giderlerine bizler yardımcı oluyoruz. Vatandaşın yardımı olmasa aile sıkıntıya düşer. Ailenin düzenli ve kalıcı maddi manevi desteklenmesi gerek.” ifadelerine yer verdi.

61medya

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2022, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER