Başkan Genç, Trabzon'daki projeleri açıkladı

Ahmet Metin Genç, AK Parti Trabzon İl Başkanlığında belediyenin proje ve faaliyetleriyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Başkan Genç, Trabzon'daki projeleri açıkladı

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu ve yönetim kurulu üyeleriyle Ortahisar Belediyesinin proje faaliyetleriyle ilgili istişarelerde bulunan Başkan Genç, “Vatandaşlarımızın karşısına ‘En Mutlu Şehir Ortahisar’ taahhüdüyle çıkmıştık. Bu hedefimizi gerçekleştirmek için toplumun bütün kesimlerine yönelik birçok proje yürütüyoruz. Ortahisarımızda halkımızın yaşam standartlarını yükseltmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz, bundan sonra da yapacağız.” dedi. 

Başkan Genç, projelerle ilgili şunları aktardı: 

BÖLGENİN İLK DİJİTAL KÜTÜPHANESİ AÇILDI

Başkan Genç, Ortahisar Belediyesi tarafından hayata geçirilen Karadeniz Bölgesi’nin ilk dijital nitelikteki kütüphanesi olan Gençlik Kütüphanesi’ni 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde kent paydaşlarıyla birlikte hizmete açtıklarını anlattı. Genç, şöyle konuştu: “Pazarkapı’da restore edilen tarihi nitelikteki binada hayata geçirdiğimiz dijital kütüphanede 26 bin adet elektronik kitap (e-kitap) ile 11 bin adet de basılı kitap bulunuyor.” 

Trabzon’un kültür, sanat şehri unvanını pekiştirmek için bu niteliklere hizmet eden kütüphane projelerinin önemli olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Biz belediye başkanı olarak tabii hizmetlerimizi yapıyoruz ama kalıcı olan eserler bu tür eserlerdir. Eğer bu şehir, kültür ve sanat şehri diyorsak, bu özelliklerimize hizmet eden bu eserleri hayata geçirmek zorundayız. Bizler ilk emri ‘oku’ diyen inancın mensuplarıyız. ‘İlim Çin’de de olsa gidin alın’ diyen bir inancın mensuplarıyız. Böyle bir inanca sahip bir milletin mensubu olarak kütüphanemizi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.” ifadelerine yer verdi. 

GÜNEŞ ENERJİSİ SANTRALİ (GES) KURACAK!

Başkan Genç, Mağmat Boğazı’nda kuracakları güneş enerjisi santralinin yılda 4 milyon 250 bin kilowatt saat enerji üreteceğini söyledi. Belediyenin yıllık enerji tüketiminin 1 milyon 300 bin kilowatt saat olduğunu dile getiren Genç şöyle konuştu: “Tüketimimizi mahsuplaşacağız, fazlasını da satacağız. Yaklaşık 3 milyon kilowatt saat miktarındakini satmış olacağız. Satış için iznimiz var. Mevzuat değişti, tükettiğimiz kadar satabiliyoruz.”

 “ENERJİ MALİYETLERİNİ DÜŞÜNDÜK”

Enerji maliyetlerinin artmasından dolayı böyle bir projeyi gündeme getirdiklerini belirten Başkan Genç, şöyle konuştu: “Bu, enerji maliyetlerinin artışından kaynaklı bazı belediyelerimizin de uyguladığı bir proje… Tonya Belediyemiz başladı, baya bir verimli bir uygulama… Hem kendi enerjisini üretiyor, hem de gelir temin ediyor. Tonya Belediyemiz 6-7 yılda yaptığı masrafları da amorti edecek gibi. İlbank’ın da bu konuda hibeleri var, düşük faizli kredi de veriyor. Bizim de enerji maliyetlerimizi bu konuda düşünerek, gerek akvaryumun, gerek havuzumuzun, gerek binamızın, gerek sokak aydınlatmalarımızı hesap ederek böyle bir düşünce geliştirdik. Dolayısıyla kurumsal anlamda lehimize olan bir proje. Finansmanıyla ilgili İlbank’tan hibe desteği alacağız onu da konuştum. Bir kısmını da düşük faizli kredi alacağız.” Başkan Genç, projenin bugünkü piyasa değerleriyle 72 milyon TL’ye mâl olacağını ve 4 yılda kendini amorti edeceğini söyledi.

TRABZON’UN İLK BASIN MÜZESİ HAYATA GEÇİYOR!

Basın Müzesi için basın yayın materyallerinin yurdun dört bir tarafından toplandığını dile getiren Başkan Genç, “Trabzon İstanbul’dan sonra Anadolu’da ilk gazetelerin kurulduğu birkaç ilden biri. Bundan dolayı bu projemizi gündemimize aldık. Trabzon’un ilk basın müzesinde matbaadan, baskı kalıplarına, haberleşme araçlarından, fotoğraf makinelerine, gazetelerden, dergilere kadar birçok basın yayın materyali sergilenecek. Trabzon’da ilk kez yayın hayatına başlayan gazete ve dergilere ait nüshalar da burada sergilenecek. Trabzon’un duayen gazetecilerinin daktilo, fotoğraf makineleri ile kayıt cihazlarının da yer alacağı müzemizde yaklaşık 500’ün üzerinde basın yayın araç ve gereci görücüye çıkacak. Basın Müzesi’nde ayrıca öğrencilerin, gazetecilerin ve araştırmacıların yararlanması için bir de basın yayın tarihiyle ilgili bir de kütüphane yer alacak.” dedi.  Başkan Genç, Basın Müzesi’nin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde hizmete açılacağını dile getirdi.

“ORTAHİSAR SPOR KOMPLEKSİ…”

Tadilat çalışmalarının bitmesiyle birlikte Ortahisar’ın çok modern bir yüzme havuzuna kavuştuğunu belirten Başkan Genç, “Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’yle yaptığımız protokol neticesinde belediyemize devredilen Mehmet Akif Ersoy Yüzme Havuzu’nda tadilat ve güçlendirme çalışmalarını büyük bir titizlikle tamamladık. Ve adını da Ortahisar Spor Kompleksi olarak değiştirdik. Hem öğrencilerimiz, hem vatandaşlarımız havuzumuzdan en güzel şekilde istifade ediyor. Ortahisarımızı yüzme eğitimlerinin ve yüzmeyle ilgili yarışma ve benzeri diğer etkinliklerin organize edilebileceği modern bir tesise kavuşturmaktan büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Diğer yandan burada yer alan bir adet kapalı üç adet de tenis kortumuzu modernize ederek tenis severlerin hizmetine sunduk. Belediyemiz tarafından 8-18 Ekim 2022 tarihleri arasında organize edilen Ortahisar Belediyesi 1. Geleneksel Senyör Tenis Turnuvası’nı burada gerçekleştirdik.” diye konuştu.

“TARİHİN BİZE EMANET ETTİĞİ BİR ESER”

Restorasyon çalışmaları süren tarihi Hasanpaşa Hamamı’nı gençlere yönelik kültürel ve sosyal amaçlı etkinliklerin icra edilebileceği bir mekân halinde hizmete açacaklarını ifade eden Genç, “Tarihin bize bıraktığı, emanet ettiği bir eser. Askeri hamam olarak teşekkül ettirilmiş binamız. Ve hamam olarak da kullanılmış ama zamanla bırakılmış, terk edilmiş. Biz göreve geldiğimizde bu konuyla ilgili valimizle yaptığımız istişarede devralmak talebimizi kendilerine ilettik ve burayı devraldık. Şu anda Valiliğimizin de desteğiyle ve kurul onaylı projemiz doğrultusunda tamamen orjinaline uygun olarak gün yüzüne çıkaracağız. Burada birçok orijinal unsur var. Ve hakikaten de kendini gün yüzüne çıkarmak isteyen bir eser halinde… İnşallah, tamamlayıp hemşerilerimizin hizmetine sunacağız. Böylece tarihimize, ceddimize saygının, hürmetin gereğini de bir anlamda ifa etmiş olacağız.” şeklinde konuştu. 

 “TRABZON AKVARYUM ZİYARETÇİ REKORU KIRDI

Deniz kenti Trabzon’da dünyada yeraltında yapılan ilk akvaryum olan Trabzon Akvaryum’un beklentilerin çok üzerinde ziyaretçi akınına uğradığını belirten Başkan Genç, “19 Mayıs – 28 Kasım tarihleri arasında 185 bin kişi şehrimizin simgesel bir projesi olan Trabzon Akvaryum’u ziyaret etmiş. Ziyaretçi sayımız yaz sezonunda hafta içi 1000, hafta sonu ise 2 bini geçiyordu. Kış sezonunda ise ziyaretçi profili değişti ama hâlâ talep görüyor. Şu anda öngörülerimizin çok üstünde ziyaretçi oranını yakaladık. İnşallah bu durum kış sezonunda ve her sezonda da devam eder.” dedi. 

“BOZTEPE SEYİR TERASI’NIN YÜZDE 80’İ BİTTİ”

Genç, inşaat çalışmaları devam eden Boztepe Yürüyüş Yolu ve Seyir Terası projesinin hayata geçmesiyle birlikte şehrin temaşa güzelliği olan en hâkim noktasında yer alan Boztepe’nin Trabzon’un en cazip noktalarından biri haline geleceğini kaydetti. Projenin yaklaşık 5000 m²’lik bir yüzey alanında ve toplam uzunluğu 1 km olacak şekilde inşa edildiğini dile getiren Başkan Genç, “Şehrimizin en hâkim, en seyirlik noktalarından biri olan Boztepe’yi seyir terası projesiyle taçlandırıyoruz. Projemizle birlikte Boztepemiz şehrimize gelen turist ve ziyaretçilerin yanı sıra hemşehrilerimizin de en çok rağbet edeceği bir mekân olacak. Kızlar Manastırı’ndan başlayan ve doğu yönüne doğru uzanan yaklaşık olarak 1 km uzunluğundaki seyir terası ve gezinti yolumuzda çalışmalara 18/04/2022 tarihinde başladık. Şu ana kadar projemizin yüzde 80’ini bitirdik. Yıl sonuna kadar da tamamlayıp hizmete açmayı planlıyoruz.” diye konuştu.  

EN MUTLU KÖY PROJESİ

“En Mutlu Köy’ projesinin Geçit Mahallesi’nde 11,419 dekar alanda inşaat çalışmalarının başladığını ifade eden Başkan Genç, proje kapsamında inşa edilen tarım, hayvancılık ve el sanatları atölyelerinde dezavantajlı bireylerin doğanın terapatik etkisinden yararlanarak engelsiz bireylerle beraber çalışabilecekleri yeni bir yaşam alanı oluşturacaklarını kaydetti. Genç, “Engelli kardeşlerimiz toplumumuzun önemli bir kesimi. Eş finansman modeliyle projemizi hayata geçiriyoruz. Sayın bakanımız Mustafa Varank bize 8 milyon TL destek oldu. Şu anda hızlı bir şekilde yapılıyor. İnşallah yıl sonuna doğru 1. etap kısmını tamamlayacağız. 2. etap daha az tutuyor, kaynak bulup onu da en kısa zamanda tamamlayarak bütüncül bir yaklaşımla projemizi dezavantajlı bireylerin hizmetine sunacağız.” dedi. 

SOKAK HAYVANLARININ İMDADINA YETİŞİYOR

Hizmete açtıkları Küçük Dostlar Kliniği’nin şehirde önemli bir ihtiyacı giderdiğine vurgu yapan Başkan Genç, şu bilgileri aktardı: “Sokak hayvanlarının imdadına yetişiyor. 2020 yılının Haziran ayında açılan klinikte bugüne kadar toplamda 3462 kedi kısırlaştırıldı; araç çarpması, hastalık ve yaralanma nedeniyle ise, 3216 kedinin tedavisi gerçekleştirildi. Sadece geçen temmuz ayında 116 kedi kısırlaştırıldı, 226 kedi ise tedavi edildi. İç ve dış parazitlere karşı 165 kediye de tıbbi müdahalede bulunuldu. Klinikte ayrıca 7 köpeğe ise kuduz aşısı yapıldı. Acil durumlarda sokak köpeklerinin de ilk müdahalesinin de yapıldığı klinikte yavru, hasta ve yaralı kediler veterinerler tarafından dikkatli bir şekilde tedavi ediliyor. Tedavisi biterek sağlığına kavuşan hayvanlar tekrar yaşadıkları ortamlara bırakılıyor.” 

“TEKNOLOJİK FAALİYETLERE DESTEK”

Başkan Genç, bilimsel ve teknolojik faaliyetleri desteklediklerini ifade ederek KTÜ bünyesinde faaliyet gösteren Creatiny Topluluğu üyesi 6 kulüp ile Yapay Zekâ Kulübü’ne sponsor olduklarını anlattı. Başkan Genç, sponsorluğunu üstlendikleri Ortahisar Belediyesi Creatiny Roket Takımı’nın Teknofest 2022’de yüksek irtifalı roket kategorisinde Türkiye şampiyonluğunu elde ederek büyük bir başarıya imza attığını dile getirdi. Başkan Genç, öğrenciler tarafından üzerinde çalışılan projelerin her birinin inovasyon olarak Trabzon ve Türkiye için gurur verici projeler olduğunu dile getirdi. Başkan Genç, Hyperloop Kulübü, Savaşan İHA Kulübü, Su Üstü Aracı Takımı, İnsansız Su Altı Sistemleri Takımı, İnsansız Hava Aracı Takımı ve Yapay Zekâ Kulübü’ne finansal olarak destek vereceklerini söyledi.

Başkan Genç, sunumunda Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından Ortahisar’da yapımı tamamlanan Maraş ve Kunduracılar Caddesi düzenlemeleri, Gasilhane, Yalıncak Sahil Düzenlemesi ve Avni Aker Millet Bahçesi projeleriyle yapımı devam eden Otogar, Bilim Merkezi ve Planetoryum, Avrasya Pazarı ve Kadınlar Haliyle ilgili de son bilgileri paylaştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER