İmamoğlu’na Trabzon’dan Destek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezası ve siyaset yasağı kararı, Trabzon’da protesto edildi.

İmamoğlu’na Trabzon’dan Destek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında verilen hapis cezası ve siyaset yasağı kararı, Trabzon’da protesto edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanlığı’nın önderliğinde İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Demokrasi ve Atalım Partisi (DEVA) Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek, Gelecek Partisi İl Başkanı Hasan Kamil Velioğlu, Demokrat Parti (DP) İl Başkanı Ali Akar, Sol Parti İl Başkanı Bilal Akcelep, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman, İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı Erdal Uzun ile İYİ Parti ve CHP'li Belediye Meclis üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Trabzon Şubesi Başkanı Cemal Verep ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşların katılımıyla Meydan Parkı’nda açıklama yapıldı.

İmamoğlu’nun resminin olduğu ve “İmamoğlu varsa umut var” yazılı pankartın açıldığı etkinlikte basın açıklamasını CHP Trabzon İl Sekreteri Dr. Nurcan Aşcı Demiröz okudu. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bugün Trabzon Meydan’ında Türk demokrasi tarihine İmamoğlu davası olarak geçecek siyasi bir davanın sonuçlarına tepki göstermek amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Bu siyasi davanın bilirkişi raporu, konuyu “iki siyasetçi arasında geçen polemik” olarak değerlendirmiştir. Dava, iktidar tarafından saptırılarak devlet görevlilerine hakaret suçuna sokulmuştur. Ekrem İmamoğlu’na Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesi gereğince istinaf yolu açık olmak üzere siyasi yasak getirecek oranda ceza verilmiştir.

İstanbul ülkemizin mega kentidir. Aktif nüfusu 18 milyona yaklaşmıştır. Sanayi üretiminin %20’sini gerçekleştirmektedir. Nüfusunun yaklaşık %3’ü Trabzonlulardan oluşmaktadır. Hemşerimiz Ekrem İmamoğlu bu mega kentin başkanlığını aynı seçimde iki defa kazanmıştır. %48,77 ile seçildiği seçimi milli irade olarak kabullenmeyen iktidar, %54,21 seçim sonucunu görünce aklını kaybetmiştir. Aynı zarfın içindeki oyların bir kısmı geçerli sayılmıştır. İktidar partisi yetkilisi “Hiçbir şey olmasa bile, kesin bir şey oldu” diyerek akla ziyan bir ifadede bulunmuştur. İnsanlık tarihinin akıl gelişimini geri çevirmiştir.

Türk yargısı millet adına karar verir. Adalet mülkün temelidir. Yargı iktidarın hedeflerinin aracı haline getirilmesi kabul edilemez. Adil verilmeyen kararlar devlete olan inancı sarsmaktadır. Tarihte bu tür davalar demokrasi açısından değerlendirildiğinde; darbelerin uyguladığı rejimlerden rahatsız olduğunu söyleyenler, liderlerini demokrasi şehidi ilan edenler, bugün kurdukları saray rejimi ile birlikte darbe taklitçilerine dönüşmüştür. 70’li yıllardan beri darbelerle önü açılan muhafazakâr siyaset anlayışı, demokrasi diyerek iktidara gelmiş, ortakların birbirine darbe yapması ile totaliter bir rejim inşa etmiştir. Bu rejimle birlikte ülkemiz dünyada yayımlanan bütün ekonomik ve sosyal endekslerde gerilemektedir.

Ekrem İmamoğlu Millet İttifakının İstanbul Belediye Başkanı’dır. Trabzon’un yetiştirdiği önemli siyasetçilerdendir. Gelecekte Türk politik alanınınsayılı aktörlerinden olacaktır. Siyasi başarısı kumpas davalar ile engellenemez. Trabzon halkı; adaletsizliğe ve hukuksuzluğa karşıdır. Tepkisi Karadeniz dalgaları kadar coşkuludur. Yargı Türk Milleti adına karar vermelidir. Trabzon meydanından verdiğimiz bu ses bütün dünyada yankı bulacaktır. İktidarımızda adaletsizlik ve hukuksuzluk son bulacaktır. Yaşasın demokrasi, yaşasın mücadelemiz.

2023’te Her şey çok güzel olacak!”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER