Trabzonlu Büyükelçi görevini bıraktı iddiası!

Trabzonlu Büyükelçi Aşkın Asan ile ilgili flaş bir iddia ortaya atıldı.

Trabzonlu Büyükelçi görevini bıraktı iddiası!

Bugün siyaset hem de Trabzon gündemine bomba gibi düşen bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiayı T24’ten Barçın Yinanç gündeme getirdi.

Yinanç’ın yazısına göre Jakarta Büyükelçisi olarak görev yapan Aşkın Asan, Ağustos ayındaki büyükelçiler konferansına geldiği Türkiye’den bir daha Endonezya’ya dönmediği iddia edildi.

Yinanç yazısında, “Sorun şu ki; Türkiye'nin Jakarta Büyükelçisi görev yerini terk etmiş durumda. 

Kendisi AK Parti kadrolarının beğenmeyip söylendiği kariyer diplomatlardan değil.

Milletvekilliği, bakan yardımcılığı yapmış olan Prof. Dr. Aşkın Asan, 20 Kasım 2021'de Jakarta büyükelçisi olarak atandı, 15 Aralık 2021'de de Endonezya'da görevine başladı. 

Ancak 8 ay sonra havlu atarak, Ankara'ya döndüğü anlaşılıyor. Ağustos ayındaki büyükelçiler konferansına gelmiş, sonra da geri dönmemiş. Edindiğim bilgiye göre, "ben artık Jakarta büyükelçisi olarak görev yapmak istemiyorum," demiş” iddialarına yer verdi. 

Ekran Resmi 2022-11-08 11.21.14

AŞKIN AŞAN KİMDİR?

Riyad Eğitim Fakültesi İslami İlimler Bölümü'nü bitirdi. Yüksek lisansını, 1992'de ABD Texas Tech Üniversitesi'nde Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri alanında; doktora eğitimini, 1998'de Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde tamamladı. 1998 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri bölümüne yardımcı doçent olarak atandı. 2002-2004 yılları arasında Dubai Ajman University of Science and Technology'de görevlendirildi. 2004'te bilgisayar ve öğrenim teknolojileri alanında doçent oldu. Sultan Qaboos Üniversitesi Öğretim Teknolojileri Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalıştı. Dekan Yardımcılığı ve Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Araştırma projeleri yürütücülüğü yaptı. Çoğu uluslararası olmak üzere 30'un üzerinde makalesi yayımlandı. 23. Dönem'de Akdeniz Parlamenter Asamblesi (APA) Türk Grubu Başkanı ve İKÖPAB Türk Grubu Üyesi oldu. Evli ve üç çocuk annesidir.Asan MHP Trabzon'da da gorev yaptıgı biliniyor,

26 Eylül 2011 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcılığına atanmıştır. 61. Hükümetin son bulmasıyla görevi son bulmuştur. 2015-2017 yılları arasında Avrasya Üniversitesi rektörü olmuştur 2019 yılında Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi’nin denetim organı GREVIO üyeliğine seçilmiştir.

20 Kasım 2021 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan atama kararınca, Endonezya Büyükelçisi olarak atanmış olup[1] 15 Aralık 2021 tarihi itibarıyla büyükelçi olarak görev yapmaktadır.

Asan, İstanbul Galata Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesidir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER