Turizmin merkezi olacağız

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, gerçekleştirilen çalışmalarla ilçemizin daha fazla turist çekeceğini ve turizmden hak ettiği payı alacağını söyledi.

Turizmin merkezi olacağız
TURİZMİN MERKEZİ OLACAĞIZ

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, Akçaabat’ın şehir merkezinde yapılan turizme yönelik çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, yaylalarından plajlarına, Akçatepe Tesisleri’nden Sera Gölü’ne, Akçakale Kalesi’nden Uçarsu Şelalesi’ne kadar çok sayıda turizm alanına sahip olan Akçaabat’ın merkez bölgesinde yapılan çalışmalarla ilçemizin turizmden hak ettiği payı alacağını söyledi.

“Türkiye Yüzyılı” parolasıyla girilen 2023 yılında kültür, sanat ve turizm şehri olarak tüm dünyaya adını duyuran Akçaabat’ın turizmden hak ettiği payı alacağını ifade eden Başkan Ekim, şunları söyledi:

“Göreve geldiğimiz günden bu yana alt yapıdan üst yapıya, istihdamdan üretime ve turizme kadar her alanda projeler üreterek bu yatırımları Akçaabat’ımıza kazandırıyoruz. İlçemize gelen yerli ve yabancı turistler yaylalarımız başta olmak üzere ilçemizde belli başlı yerleri ziyaret ederek gidiyorlar. Arzumuz ise şehrimizin tamamının turizmden pay almasıdır. Bu için de şehir merkezinde de turistlerimizin zaman geçirmeleri ve ilçe ekonomisine katkı sunmalarını sağlamak amacıyla kollarımızı sıvadık. Akçaabat sahilinde yaptığımız yenileme çalışması, Fatih Parkı yenileme çalışması, Akçaabat Sokak Sağlıklaştırma Çalışması, Ortamahalle Sokak Sağlıklaştırma Çalışması, Ortamahalle Müzesi’nin tamamlanması ve eski Tekel binasının otel olarak turizme kazandırılması gibi çalışmalar turistlerin Akçaabat’ın merkezine gelmesine, buralarda vakit geçirmesine hatta merkezde konaklamasına imkân sağlayacak.”

Akçaabat Sahili Dört Mevsim Kullanılacak

Uzun yıllar önce yapılan ve Akçaabat’ın simgesi haline gelen Akçaabat sahilini yılın 12 ayın vatandaşların kullanabilmesi için yenileme çalışmalarına başladıklarını belirten Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önceki dönemler Belediye Başkanımız Şefik Türkmen tarafından yapılan ve bölge iller ve ilçeler tarafından örnek alınan sahilimizi yenileme çalışmalarına başladık. Sahilde mevcut yeşil doku haricinde sert zeminlerde iyileştirme, kent mobilyalarında yenileme, bisiklet ve yürüyüş yollarının oluşturulması, aydınlatma sistemlerinin yenilenmesi, sulama sistemlerinin yapımı, güvenlik kameralarının yerleştirilmesi, çocuk oyun alanları, seyir terasları kafeteryalar, oturma alanları, mescit ve tuvalet gibi alanlar yapılıyor. Ayrıca yılın 365 günü vatandaşlarımızın sahilimizi kullanabilmeleri için doğalgaz firması tarafından sahilin tamamına doğalgaz hattı döşeniyor. Sahilde uzun yıllardır sorun olarak dile getirilen kanalizasyon hattını da bu çalışmamız kapsamında Trabzon Büyükşehir Belediyesi İçme Suyu ve Kanalizasyon İdaresi (TİSKİ) yapıyor. Ayrıca bu projemiz kapsamında mevcut otoparkları düzenleyerek sahil boyu yeni park alanları oluşturuyoruz. Sahil Park Havuzlar Meydanı olarak bilinen alandaki havuzları da kaldırarak burada kuru havuz oluşturacağız. Büyük bir meydan kazanacağımız bu alanda festivalimiz başta olmak üzere geniş kapsamlı kültürel ve sanatsal etkinliklerimizi yapabileceğiz. Ayrıca butik sanatsal etkinliklerimiz için de Amfi Tiyatro alanını restore ederek kullanıma açmış olacağız. Etap etap yapımı devam eden ve yaz sezonuna yetiştirmeye çalıştığımız Sahil Parkımız tamamlandığında turistlerin uğrak noktası haline gelecek.”

Çarşı Alışveriş Merkezi Oldu

Belediye Başkan Osman Nuri Ekim geçmişten günümüze kadar yerli halkın alışveriş merkezi olarak bilinen Akçaabat İstiklal Caddesi ve çevresindeki ticareti daha nitelikli hale getirmek ve buralarda turistin de alışveriş yapmasını sağlamak için çarşı bölgesinde geniş kapsamlı olarak yürütülen çalışmaları tamamladıklarını da belirterek, bu kapsamda İstiklal Caddesi, Orta Cadde, Milli Egemenlik Caddesi ve çevresinde sokak sağlıklaştırma çalışması olarak ifade edilen dış cephe mantolama, tek tip tabela, kaldırım genişleme ve yenileme, zemin iyileştirme, aydınlatma ve kent mobilyalarının yenilenmesi gibi çalışmaları gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İstiklal Caddesi ve Orta Cadde’yi araç trafiğine kapatarak yayalaştırdıklarını, 1945 yılında Akçaabat köftesinin doğduğu yer olarak bilinen Orta Cadde’ye ve çevresine öz kimliğini kazandırdıklarını da belirten Başkan Ekim, “İnönü Caddesi üzerinde bulunan Ak Cami önündeki Fatih Parkını da bu kapsamda yenileyerek yeni ve modern bir yaşam alanı olarak halkımızın kullanımına sunduk. Sokak sağlıklaştırma çalışmalarımızın tamamlanmasının hemen ardından buradaki ticaret iki üç kat arttı. Dükkânların daha nitelikli hale gelmesiyle bu alanlar kısa zamanda bölgemizde hatta ülkemizde ün yapacaktır. Açık alışveriş merkezi haline gelen bu bölgemiz şehrimizin ticaretine, ekonomisine ve istihdamına önemli katkı sağlayacak.” dedi.

Akçaabat’ın Gerdanlığı: “Ortamahalle”

Ortamahalle Sokak Sağlıklaştırma çalışmasının ikinci etabını da ihale edeceklerini belirten Başkan Ekim, yapılan ve yapılacak çalışmaları şöyle özetledi:

“Osmanlı döneminden günümüze kadar mahalle ölçeğinde korunarak gelen nadir mekânlardan ve ilçemizin simgesi olan Ortamahalle’de 1. Etap Sokak Sağlıklaştırma çalışmalarımızı tamamladık. Bu kapsamda 19 tescilli ve 11 tescilsiz yapıyı aslına uygun restore ettik. Yıkılmaya yüz tutmuş veya yıkılan duvarları da onararak yeniledik. İkinci etap yenileme çalışmaları kapsamında da Bakanlığımızın destekleri ile ihalemizi önümüzdeki günlerde yapacağız. Bu kapsamda 11 tescilli ve 11 tescilsiz yapı ile bu yapıların bulunduğu sokaklardaki duvarları restore edeceğiz. Yıl sonunu kadar da ikinci etabı tamamlayarak Ortamahalle’deki restorasyon çalışmalarımızı tamamlamayı hedefliyoruz. Ayrıca Ortamahalle’nin üst kısmında bulunan tarihi St. Michael Kilisesini de restore ederek Ortamahalle Müzesi olarak turizme kazandırdık. Müzenin envanter temini ve iç dizayn çalışmalarını sonlandırdık. Önümüzdeki turizm sezonuna Ortamahalle Müzesi’nin açılışını yapacağız.”

Şehir Merkezine Yeni Otel

Geçmişte Tekel olarak kullanılan ve uzun yıllardır âtıl olarak duran binanın otel olarak turizme kazandırıldığını ifade eden Ekim, yürüttükleri süreç ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“İlçemize gelen turistlerin merkezdeki konaklama ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılayacak olan otel inşaatı hızla ilerliyor. Mülkiyeti Belediyemize ait olan eski tekel binasını yüklenici tarafından en az dört yıldızlı otel olarak yapmak koşuluyla ihale yoluyla kiraladık. Yüklenici firma hızlıca çalışmalarına başladı. 107 oda kapasiteli, yaklaşık 300 yatak kapasiteli ve en az dört yıldızlı otel olarak şehrimizin turizmine önemli katkı sağlayacak olan otelin önümüzdeki turizm sezonuna açılması hedefiyle firma çalışmalarını sürdürüyor. İlçemize gelen turist gezi aktivitelerinin yanında bu otel sayesinde merkezdeki konaklama ihtiyaçlarını da karşılayacak. Ayrıca açılmasıyla da şehrin istihdamına ve ekonomisine de önemli katkı sağlayacak olan otelin bu yönleriyle de önem arz ettiği kanaatindeyim.”

Emeği Geçenlerden Allah Razı Olsun

Akçaabat’a kazandırılan yatırımlara destek veren herkese teşekkür eden Başkan Osman Nuri Ekim, sözlerini şöyle tamamladı:

“2019 yılından günümüze kadar ilçemize bir sürü yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bunların hepsini Belediyemiz bütçesiyle veya imkânları ile yapmamız mümkün değil. Merkezi hükümetimiz, Trabzon Büyükşehir Belediyemiz, Belediyemiz ve hayırsever iş insanlarımız iş birliğinde ilçemiz büyük yatırımlara kavuştu. Bizlere destek olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize, Trabzon Valimize, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanımıza, AK Parti Trabzon İl Başkanımıza, AK Parti Akçaabat İlçe Başkanımıza, bürokratlarımıza, kurumlarımıza, hayırsever iş insanlarımıza ve emeği geçen herkese şahsım ve ilçem adına şükranlarımı sunuyorum. Daha yaşanılabilir ve daha modern bir Akçaabat için durmak yok çalışmaya devam.”a

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER