Akçaabat'ta tütün rekoltesi düşüşünü sürdürüyor

Akçaabatta tütüncülük bitirilmeden hemen önce yapılan bir haber ...

Akçaabat'ta tütün rekoltesi düşüşünü sürdürüyor

Doğu Karadeniz'de yetiştirilen Akçaabat tütünü yıllardır devam eden rekolte düşüşünü bu yılda sürdürüyor. İlçede 20 yıl önce 4 bin ton tütün yetiştiriliyordu.

Doğu Karadeniz'de yetiştirilen Akçaabat tütünü yıllardır devam eden rekolte düşüşünü bu yılda sürdürüyor. İlçede 20 yıl önce 4 bin ton tütün yetiştirilirken, 2005'te bu rakam 650 tona kadar düştü.

Türkiye'nin tütün üretiminde önemli bir yeri olan Akçaabat tütünü giderek azalırken çiftçiler üretim maliyetinin yüksek olmasından yakınıyor. İlçede 20 yıl önce 4 bin ton tütün yetiştirilirken 2005'te bu rakam 650 tona kadar düştü. 2001'de yürürlüğe giren Tütün Yasası'yla birlikte devlet desteğinin de kalkması, üreticiyi zor durumda bıraktı. Yıllar önce on binlerle ifade edilen çiftçi sayısı 2006 rakamlarına göre bin 380 ...

Doğu Karadeniz'de yetiştirilen Akçaabat tütünü yıllardır devam eden rekolte düşüşünü bu yılda sürdürüyor. İlçede 20 yıl önce 4 bin ton tütün yetiştirilirken, 2005'te bu rakam 650 tona kadar düştü.

Türkiye'nin tütün üretiminde önemli bir yeri olan Akçaabat tütünü giderek azalırken çiftçiler üretim maliyetinin yüksek olmasından yakınıyor. İlçede 20 yıl önce 4 bin ton tütün yetiştirilirken 2005'te bu rakam 650 tona kadar düştü. 2001'de yürürlüğe giren Tütün Yasası'yla birlikte devlet desteğinin de kalkması, üreticiyi zor durumda bıraktı. Yıllar önce on binlerle ifade edilen çiftçi sayısı 2006 rakamlarına göre bin 380 olarak açıklandı.

Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Ali Bayram'a göre tütüncülüğün azalmasının nedeni, tütünün yurt dışından daha ucuza ithal edilmesi ve bölgedeki üretim maliyetinin yüksek olması. Tütün üretiminin her yıl giderek azalmaya devam ettiğini ve bunun önüne geçilmesinin de mümkün olmadığını kaydeden Bayram, "Geçen yıl 650 ton tütün alındı. Bu yıl ise tütün rekoltesi 600 ton olarak tahmin ediliyor. Yıl boyunca tütünle uğraşan çiftçi karşılığını alamayınca başka arayışlar içersine giriyor. Akçaabat'ta tütün yetiştirilmesinin devamını sağlamak için ya fiyatı yüksek tutulmalı, yada üretim maliyeti düşürülmeli." dedi.

Bayram konuşmasında, "Üretim maliyetinin yüksek olmasına rağmen bu yılki baş fiyatın geçen yılki fiyat olan 7 YTL 26 Yeni kuruş olarak açıklandı. Şimdi vatandaş Bir yıllık emeğinin karşılığını bu yılda bulamadı." ifadelerini kullandı.

Akçaabat'ın Yeniköy köyünde çiftçilikle geçimini sağlayan İdris Ark ise, yıllardan beri tütünle uğraştığını ve başka bir alternatifi olmadığı için tütün tarımıyla uğraşmak zorunda kaldığını dile getirdi. Üretim maliyetinin her yıl giderek artmasına karşı tütün fiyatının sabit kalmasına tepki gösteren çiftçi Ark, fiyat belirlenmesinde en azından üretim maliyetindeki değişikliğin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

27 Ağu 2006 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER