Her şey bu olayla başlamış! İşte Saadet Partisi'nin BTP'yi masada istememesinin ana nedeni

Bağımsız Türkiye Partisi'nin 6'lı masaya dahil olup olmayacağı bu hafta DEVA Partisi ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıda belirlenecek.

Her şey bu olayla başlamış! İşte Saadet Partisi'nin BTP'yi masada istememesinin ana nedeni

Bağımsız Türkiye Partisi'nin 6'lı masaya dahil olup olmayacağı bu hafta DEVA Partisi ev sahipliğinde gerçekleşecek toplantıda belirlenecek. Toplantı öncesinde Saadet Partisi ve Bağımsız Türkiye Partisi hakkında dikkat çeken bir bilgi de ortaya çıktı. Buna göre Saadet Partisi'nin BTP'yi masada istememesinin asıl nedeninin "Fazla Atatürkçülük" değil, Haydar Baş ve Necmettin Erbakan arasında yaşanan çekişme olduğu belirtildi.

Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir canlı yayında 6'lı masaya dahil olmak istediklerini söyledi. Baş'ın bu talebine ilk yanıt Akşener'den gelirken, Akşener Baş'la görüşmesinden sonra son kararın 6'lı masada olduğunu işaret etti.

Ancak Hüseyin Baş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 6'lı masa partilerinden Saadet Partisi'nin kendilerini fazla Atatürkçü bulmaları nedeniyle masada istemediğini söyledi. Baş'ın bu çıkışının ardından Saadet cephesinden gelen açıklamalarda da BTP'nin 6'lı masaya katılmasına karşı mesafeli bir duruş sergilendi.

Saadet Partisi'nin bu duruşunun nedeni de çok geçmeden ortaya çıktı. Buna göre Saadet Partisi'nin, zaten hali hazırda geçmişten bu yana mesafeli durduğu Bağımsız Türkiye Partisi'nin 6'lı masaya katılmasına Necmettin Erbakan ve Haydar Baş arasında yaşanan sorunlardan kaynaklı olarak sıcak bakmadığı belirtildi.

Haydar Baş'ın 1970'li yıllarda siyasette ilk denemesi Erbakan liderliğindeki Milli Selamet Partisi ile oldu. Ancak Baş'ın buradaki kariyeri fazla sürmedi. Erbakan, çeşitli anlaşmazlıklar nedeniyle Baş'ı partiden uzaklaştırdı. Baş'ın iddiasına göre ise Erbakan kendisini rakip görmüştü. Öyle ki Baş'ın yıldızı daha sonra ne Refah ile ne de AK Parti ve Saadet gibi partilerle bir daha barışmadı.

Diğer yandan BTP'nin 6'lı masaya dahil edilip edilmeyeceğiyle ilgili belirsizlik devam ediyor.BTP'nin kaderi yarın DEVA Partisi'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek 6'lı masa toplantısında belli olacak. DEVA Partisi'nin de BTP'yi istemediği söylentileri var ancak BTP ile asıl sorun yaşayan parti olan Saadet'in nasıl bir tavır sergileyeceği daha fazla merak ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2022, 17:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER