Trabzon Üniversitesi sonuncu bile olamadı.

Dünyada en önemli uluslararası üniversite sıralama endekslerinden birisi olan SCIMAGO 2023 sıralama sonuçlarını yayınlandı.

Trabzon Üniversitesi sonuncu bile olamadı.

Dünyada en önemli uluslararası üniversite sıralama endekslerinden birisi olan SCIMAGO 2023 sıralama sonuçlarını yayınlandı. ‘Bölge üniversitelerinin durumu vahim’ başlığı altında yayınladığımız haberde birinciliği Artvin Çoruh Üniversitesi’nin kazanmasına doğrusu şaşırdık. KTÜ’yü Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bile geçti. Ama bütün bunların dışında dikkatimizi bir gelişme çekti. Bayburt Üniversitesi Türkiye’de 72., dünyada 6 bin 785’inci sırada kendine yer buldu. Giresun Üniversitesi 100’üncü sırada, Ordu Üniversitesi 110’uncu sırada, Gümüşhane Üniversitesi ise 131’inci sırada yer aldı. İlçemiz Akçaabat Söğütlü Mahallesinde bulunan Trabzon Üniversitesi ise yine hiçbir yerde yok. O kadar başarısız ki kendine sonuncu sırada bile yer bulamadı. 

Trabzon markasının ismini taşıyan bir üniversite gözümüzün önünde sıfır çekiyor. Tam beş yıldır hiçbir mesafe katetemiyor. Öylesine kötü yönetiliyor ki adı hiçbir yerde geçmiyor. Tekrar aynı şeyi söylüyoruz. Rektör atama sistemi yanlış. Rektörleri üniversiteler belirlemeliydi. Ne yazı ki her zaman liyakat sistemine göre atanmıyor. Ne yazık ki Trabzon’daki bütün STK’ların karşı çıkmasına rağmen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Emin Aşıkkutlu’yu yeniden rektör olarak atadı. Bu üniversiteye yazık, bu şehre yazık, bu öğrencilere yazık ve bu ülkeye yazık. Yanlış yanlıştır. Üstelik bunlar kent hassasiyetimizi acıtan yanlışlar. 

Kurulduğu günden buyana sorunların bitmediği üniversitede öğrenci sayısı da çok düştü. Bölge esnafı durumdan rahatsız . Üniversite yönetimi okulun açık olduğu dönemde altyapı çalışması yapmış öğrencilerden tepki toplamıştı. Sürekli inşaat çalışmalarının olduğu üniversite, kampüs hayatından ziyade şantiye sahası gibi. 

Akçaabat'ın yetkililerine çok iş düşüyor. Zira Akçaabat her kulvarda zirveye aday olan bir ilçe . 

Trabzon Üniversitesi tarihçesi 
 

Trabzon Üniversitesi, 18.05.2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 7141 sayılı kanun ile Trabzon Akçaabat'ta kurulmuştur. Daha önce, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı Fatih Eğitim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, İletişim Fakültesi, Devlet Konservatuvarı, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü ile Beşikdüzü Meslek Yüksekokulu, Şalpazarı Meslek Yüksekokulu, Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu, Tonya Meslek Yüksekokulu ve Vakfıkebir Meslek Yüksekokulu Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmıştır. Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi adıyla yeni bir fakülte kurulmuş; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Spor Bilimleri Fakültesine dönüştürülürken; Eğitim Bilimleri Enstitüsünün adı da Lisansüstü Eğitim Enstitüsü olarak değiştirilmiştir.

6 Eylül 2018 tarih ve 30527 sayılı Resmi Gazete yayımlanan Cumhurbaşkanlığının 2018/1600 sayılı kararıyla Trabzon Üniversitesi Rektörlüğü görevine Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU atanmıştır. Sayın Prof. Dr. Emin AŞIKKUTLU, 11 Eylül 2018 Salı günü saat 15:00’da Trabzon Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen devir teslim töreni ile Trabzon Üniversitesi’nin Rektörlük görevini kuruluşundan bu yana tedviren yürüten Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman BAYKAL’dan devralarak Rektörlük görevine başlamıştır. Trabzon Üniversitesi Genel Sekreterlik görevine ise Fatih Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Atilla ÇİMER atanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2023, 10:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER