Akçaabat siyasetinde neler oluyor ?

Adayların ve partilerin son durumu detay haberimizde

Akçaabat siyasetinde neler oluyor ?

2014 Yerel seçimlerinde Ak Parti dönemin ilçede mevcut Belediye başkanı Şefik Türkmen'i aday göstermiş, ittfaksız girilen seçimde Ak Parti %52,6 oy almıştı. 2. Parti olan MHP ise Söğütlü Belde Belediye Başkanı Metin Gedikli ile %32,1 oy almıştı. Son milletvekilliği seçimine kadar MHP İlçede hep 2. parti oluyordu. 
Akçaabat'ta 2019'da yapılan yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı, Ak Parti adayı Osman Nuri Ekim ile girdiği seçimde, %61'e yakın oy ile mutlak zafer ilan etmişti.  Millet ittfakı ise İYİ Parti bünyesinde, Osman Akbulut ile girdiği  seçimde %34 oy almıştı. 

2024'e gelindiğinde MHP İlçe teşkilatı Başkan Özcan Ergün önderliğinde ciddi toparlanmaya imza attı. İddialara göre MHP teşkilatları "Başkan yardımcılığı" istedi. Konu milletvekilliği seçimleri öncesi Osman Nuri Ekim'e iletildi. Osman Nuri Ekim'in konuya sıcak baktığı ve söz verdiği kulislere yansıdı. Hatta MHP eski İlçe Başkanlarından bir ismi başkan yardımcılığı için belirlendi. 31 Mart yerel seçimleri öncesi Belediye Meclis üyeleri belirlenirken "Başkan Yardımcılığı" konusu tekrar gündeme geldi. Zira ismi belirlenen Başkan yardımcısı Meclis üyesi adayı olacaktı. Mesele tam da bu noktada kilitlendi. Osman Nuri Ekim söz vermediğini "bakarız" dediğini MHP'li kurmaylara iletti. MHP ile Ak Parti arasında ipler koptu. MHP teşkilat mensupları çalışmalara pek katılmıyor. MHP tabanı Osman Nuri Ekim'e cephe almış durumda. 

Ak Parti Akçaabat eski ilçe Başkanı Ahmet Hüseyin Altıntepe, Osman Nuri Ekim'e kırgın olanların en çok desteklediği isim. Hatta MHP tabanının ve bir çok yöneticisinin ciddi sevgisini kazanmış durumda. 

CHP'nin Belediye Başkan Adayı Osman Kalyoncu, etkili bir çalışma yaparak ilçede ses getirdi. Akademisyen ve İBB'de belediyecilik tecrübesi olan Kalyoncu sosyal medyayı etkili kullanıyor. Projelerini anlatıyor. Sakin ve iş bilen üslubu ile her kesimden olumlu tepkiler alıyor.

Osman Kalyoncu MHP İl Yöneticisi ve Akçaabat Sebat Gençlikspor Başkanvekili Şener Pul'u iş yerinde ziyaret etti. Konuyla ilgili sosyal medya hesabında yayımladığı mesajda Kalyoncu şunları kaydetti " Daha güzel ve yaşanabilir Akçaabat için fikir alışverişine devam ediyoruz. Akçaabat'ın önemli değerlerinden Sayın Şener Pul'a ziyarette bulundum.Hoş sohbeti ve misafirperverliği için kendisine teşekkürlerimi sunuyorum" 

Ayrıca Kalyoncu'nun pankart tasarımlarında "Bakacağız değil, yapacağız diyen başkan" sloganı ile Osman Nuri Ekim'i kastedildiği belirtiliyor. 

İYİ Parti Adayı Erol Gedikli Söğütlü vadisinde ki kırsal mahallelerden yüksek oy alacağı İlçede konuşuluyor. Gedikli sevilen esnaf kişiliği ile ön plana çıkıyor. Yaylacık Mahallesinde Sanayi esnafını İyi Parti Trabzon Milletvekili Yavuz Aydın'la beraber ziyaret eden Erol Gedkli ilgiden memnun.

Yeniden Refah Partisi Belediye Başkan Adayı Resul Altın Kavaklı Programında yaptığı açıklamada  “94 ruhu ile belediye binasının kapısına ,Rüşvet verende alanda melundur” yazdıracağız” dedi.

Başkan Adayı Altın, projelerini anlattı. Mahallenin sorunlarını dinledi. Kurtuluşun yolunun Milli Görüş olduğunu denk bütçe modeli, faizsiz ve üretime dayalı bir çalışma ile olacağını belirtti. Aydın, Ağaçlı mahallelerinde ciddi oy alacağı öngörülen Altına köylülerinden ve küskün Ak Partililerden ciddi destek var. Hatta bir çok MHP'linin de tercihi olacak gibi gözüküyor. 

Bağımsız Türkiye Partisi Belediye Başkan Adayı Samet Ayvaz etkili bir kampanya yönetiyor. İlçe genelini afişlerle donatan Ayvaz'a özellikle BTP kadın kolları saha çalışmalarıyla destek oluyor. Bilindiği Üzere BTP'nin kurucu Genel Başkanı ve Akçaabat'lı Hemşerimiz Haydar Baş'ın partisi, şimdi ise Genel Başkanlığı oğlu Hüseyin Baş üstleniyor. Genç Genel Başkanın Genç adayı Samet Ayvaz gençlein favori adayı olarak görülüyor. Taraftar grupları tarafından dstekleniyor. 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2024, 17:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahadır Bilge
Bahadır Bilge - 3 ay Önce

Mhp, Akçaabat'ta muktedirler ve muhterisler tarafından yok sayılmıştır. İttifak resmen olmasa da bitmiştir. Bu yüzden Mhp seçmeni istediği yere oy atmakta özgürdür.

Bahadır Bilge
Bahadır Bilge - 3 ay Önce

Haberde yeni fark ettim veya sonradan metne girmiş bir ibare var ve merak ediyorum. Altıntepe'nin sevgisini kazandığı Mhp'liler kim? Altıntepe bu sevgiyi hangi faaliyetleri sebebiyle kazanmış? Bizim gözden kaçırdığımız ama Mhp'li bazılarının gördüğü bu fevkalade işler nelerdir?

Serkan altuntaş
Serkan altuntaş - 3 ay Önce

Akpartinin MHP’nin oyuna ve işçisinin oyuna ve emeklisinin oyuna ihtiyacı var mı???
Görünen o ki 32-35 bandında yine işi görecekler.. anormal bi durum olmaz ise

hasan ömeroğlu
hasan ömeroğlu - 3 ay Önce

osman kalyoncu adamdır bilgilidir. akçaabat için çalışır sahildeki adamları zengin etmez. en azından düğün salonu yapar.

deli kurt
deli kurt - 3 ay Önce

Bunlar MHP düşmanlığını gizli yapıyorlar. bizde oyumuzu gidip refaha veya erola vereceğiz.

SIRADAKİ HABER