İlçe, İlçe Trabzon analizi ..

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Cumhur İttifakı en güçlü olduğu yerlerden Trabzon'un ilçelerinde büyük kayıplar verebilir.

İlçe, İlçe Trabzon analizi ..

Seçimlere 20 gün kala gözler büyükşehirlerde olsa da Trabzon'da esas yarış ilçelerde yaşanacak. AK Parti kentte 2004 yılından bu yana girdiği yerel seçimlerde Cumhur İttifakı ortağı MHP ile birlikte önemli kayıplar yaşamakla karşı karşıya. Büyükşehirde rakipsiz görünen Cumhur İttifakı adına kentin batı ilçelerinde durum pek iyi gitmiyor. Cumhur İttifakı, yönetimlerinde olmayan 2 ilçe dışında 8 ilçeyi daha kaybedebilir. Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti'nin belediye sayısını artırma şansının yüksek olduğu 31 Mart Yerel Seçimleri'nde asıl sürprizi ise bağımsız adaylar yapmaya hazırlanıyor.

AK Parti'nin katıldığı ilk yerel seçim olan 2004 Yerel Seçimleri'nde henüz büyükşehir statüsünde olmayan Trabzon'u ve Maçka ilçesini CHP, Çarşıbaşı, Yomra ve Dernekpazarı'nı DYP, Akçaabat'ı ANAP, Araklı'yı Saadet Partisi, Beşikdüzü'nü MHP, Vakfıkebir'i bağımsız aday kazandı. Kalan 9 ilçeyi kazanan AK Parti ilk yerel seçimlerinde Trabzon'da umduğu başarıyı yakalayamadı. 
2009 YEREL SEÇİMLERİ'NDEN SONRA AK PARTİ HAKİMİYET KURDU
Bu tarihten sonraki yerel seçimlerde ise AK Parti kentte büyük üstünlük kurdu. 2009 Yerel Seçimleri'nde il ve 11 ilçeyi AK Parti, 2 ilçeyi CHP, 1 ilçeyi DP, 1 ilçeyi MHP, 2 ilçeyi de bağımsız aday kazandı. 2014 Yerel Seçimleri ise AK Parti'nin kentte en büyük başarıyı sağladığı seçim oldu. Yalnızca 1 ilçeyi CHP'ye, 1 ilçeyi de MHP'ye kaybeden AK Parti büyükşehir ve 16 ilçenin belediye başkanlığını kazandı. 2019 Yerel Seçimleri'nde AK Parti kayıplar verse de seçimi domine eden taraf oldu. İttifak olarak girilen seçimde Millet İttifakı ortaklarından CHP Beşikdüzü'nü, İYİ Parti de Yomra'yı kazandı. AK Parti'nin en yüksek oy oranı aldığı Hayrat ilçesinde ise yeniden aday göstermediği Mehmet Nuhoğlu bağımsız olarak seçime girip başkanlığı kazandı. AK Parti'nin ittifak kapsamında aday çıkarmadığı Şalpazarı ve Çarşıbaşı'nda ise MHP seçimin kazananı oldu. Büyükşehir ve 13 ilçeyi kazanan AK Parti'ye seçimden bir buçuk yıl sonra bağımsız aday da katıldı. Geçmiş yerel seçimler tablosuna baktığımızda AK Parti, Cumhur İttifakı ortağı MHP ile birlikte 31 Mart Yerel Seçimleri'nde en fazla kayıp yaşayacağı seçimi geçirebilir.  Daha güçlü olduğu doğu ilçelerinde hakimiyetini koruması beklenen Cumhur İttifakı, İYİ Parti'deki Yomra dışında sadece Arsin'de kayıp yaşayabilir.
ORTAHİSAR'DA BÜYÜK YARIŞ
İlçeler arasında sonucu en merak edilen yer 322 bin nüfusuyla Trabzon'un en büyük ilçesi olan merkez ilçe Ortahisar olacak. Kuruluşuyla birlikte iki dönem AK Parti'nin yönettiği ilçede bu seçimde CHP de oldukça iddialı. AK Parti'nin geçmiş seçimlerdeki oy oranına güvendiği ilçede, CHP de adayının kentte gördüğü karşılığa güveniyor. AK Parti Ortahisar Belediye Başkanı  Ahmet Metin Genç'i büyükşehir adayı olarak gösterince ilçede yerine Ergin Aydın'ı aday çıkardı. Aydın, kuruluşundan bu yana partide yer almasına karşın halkın çok da yakından tanıdığı bir isim değil. CHP'nin Aydın'ın karşısına çıkardığı Ahmet Kaya ise kentte çok daha tanınan bir yüz. 
27. Dönem Milletvekilliği yapan Kaya, vekillik sürecinde kentin sorunlarını, mağduriyetleri sürekli gündeme getirerek şehirde siyaset üstü bir konum edindi. Öyle ki ilçede 
"Büyükşehir'de Ahmet Metin Genç, Ortahisar'da Ahmet Kaya" diyenlerin sayısı oldukça fazla. AK Parti tarafı anketlerde kendilerinin, CHP tarafı ise yüzde 10 farkla kendilerinin önde olduğunu öne sürüyor. 2019 Yerel Seçimleri'nde Ortahisar'da AK Parti yüzde 59, CHP yüzde 34 oy almıştı. 42 bin oy farkının bulunduğu ilçede bu kez kıyasıya bir yarış olacağı gözleniyor. Ortahisar'da CHP Adayı Ahmet Kaya  ve AK Parti Ergin Aydın arasında büyük bir yarış bekleniyor.
AKÇAABAT'TA MHP'LİER NE YAPACAK ?
2014 Yerel seçimlerinde Ak Parti dönemin ilçede mevcut Belediye başkanı Şefik Türkmen'i aday göstermiş, ittfaksız girilen seçimde Ak Parti %52,6 oy almıştı. 2. Parti olan MHP ise Söğütlü Belde Belediye Başkanı Metin Gedikli ile %32,1 oy almıştı. Son milletvekilliği seçimine kadar MHP İlçede hep 2. parti oluyordu. 
Akçaabat'ta 2019'da yapılan yerel seçimlerinde Cumhur İttifakı, Ak Parti adayı Osman Nuri Ekim ile girdiği seçimde, %61'e yakın oy ile mutlak zafer ilan etmişti.  Millet ittfakı ise İYİ Parti bünyesinde, Osman Akbulut ile girdiği  seçimde %34 oy almıştı. 

2024'e gelindiğinde MHP İlçe teşkilatı Başkan Özcan Ergün önderliğinde ciddi toparlanmaya imza attı. İddialara göre MHP teşkilatları "Başkan yardımcılığı" istedi. Konu milletvekilliği seçimleri öncesi Osman Nuri Ekim'e iletildi. Osman Nuri Ekim'in konuya sıcak baktığı ve söz verdiği kulislere yansıdı. Hatta MHP eski İlçe Başkanlarından bir ismi başkan yardımcılığı için belirlendi. 31 Mart yerel seçimleri öncesi Belediye Meclis üyeleri belirlenirken "Başkan Yardımcılığı" konusu tekrar gündeme geldi. Zira ismi belirlenen Başkan yardımcısı Meclis üyesi adayı olacaktı. Mesele tam da bu noktada kilitlendi. Osman Nuri Ekim söz vermediğini "bakarız" dediğini MHP'li kurmaylara iletti. MHP ile Ak Parti arasında ipler koptu. MHP teşkilat mensupları çalışmalara pek katılmıyor. MHP tabanı Osman Nuri Ekim'e cephe almış durumda. 
CHP'nin Belediye Başkan Adayı Osman Kalyoncu, etkili bir çalışma yaparak ilçede ses getirdi. Akademisyen ve İBB'de belediyecilik tecrübesi olan Kalyoncu sosyal medyayı etkili kullanıyor. Projelerini anlatıyor. Sakin ve iş bilen üslubu ile her kesimden olumlu tepkiler alıyor.
İYİ Parti Adayı Erol Gedikli Söğütlü vadisinde ki kırsal mahallelerden yüksek oy alacağı İlçede konuşuluyor. Gedikli sevilen esnaf kişiliği ile ön plana çıkıyor. 
İlçede süpriz yapacak parti ise Yeniden Refah Partisi , Belediye Başkan adayı olan Resul Altın, gençlerden MHP tabanından ve Ak Parti tabanından ciddi oy alacak . Başkanlığı alması güç görünsede Belediye Meclisinde partisini temsil ettirece Meclis üyelerini çıkartacak. 
BEŞİKDÜZÜ'NDE KİM KAZANSA SÜRPRİZ OLMAYACAK
Trabzon'un ilçeleri arasında sonucu en çok merak edilen ilçelerden bir diğeri de 2019'da CHP'nin kazandığı Beşikdüzü olacak. Hem Cumhur İttifakı'nın hem de CHP'nin aday belirlemede büyük problemler yaşadığı ilçede kim kazansa sürpriz olmayacak. 2019 Yerel Seçimleri'nde CHP, adayı Ramis Uzun ile Beşikdüzü'nü yüzde 60'la kazanmış, AK Parti yüzde 36'da kalmıştı. Fakat CHP, Uzun'u yeniden aday göstermedi. CHP, ilçede ön seçimi kazanan Cahit Erdem'i aday gösterdi. Mevcut Belediye Başkanı Ramis Uzun, ön seçimlere dahil edilmediği ve kendisi için kamuoyu yoklaması yapılmadığı gerekçesiyle karara tepki gösterip partisinden istifa etti. Cumhur İttifakı ise 2019'da AK Parti'nin aday gösterdiği ilçede sürpriz bir şekilde adaylığı MHP'ye bıraktı. MHP adayı ise ilçe halkı tarafından tanınmayan Barış Öztürk oldu. Öztürk tanınmamayı avantaja cevirmiş durumda. MHP İlçe Başkanı Doğukan Zıp tüm tepkileri yaptığı birleştirici çalışmalarla azalttı. 
ŞALPAZARI, MHP'DEN İYİ PARTİ'YE GEÇEBİLİR
Cumhur İttifakı ortaklarından MHP'nin 3 dönemdir yönettiği Şalpazarı'nda da 31 Mart'ta değişim yaşanması muhtemel. İki dönemdir Refik Kurukız'ın başkanlık yaptığı ilçede MHP, seçime Cumhur İttifakı ortağı AK Parti'nin desteğiyle aynı isimle girecek. 
Milliyetçi oyların yüksek olduğu ilçede İYİ Parti de seçime yörede sevilen bir isim olan Faruk Beldüz'le giriyor. Ayrıca geçtiğimiz seçimde bağımsız aday olan ve yüzde 20 oy alan Fatih Yılmaz da Yeniden Refah Partisi'nin adayı olarak yarışacak. İlçede yapılan sokak anketlerinde Faruk Beldüz ismi bir adım önde çıkıyor. İYİ Parti 2019'da kazandığı Yomra Belediyesi'nin yanına 31 Mart'ta Şalpazarı'nı ekleyebilir. Şalpazarı'nda seçimin İYİ Parti adayı Faruk Beldüz, başkanlığı MHP adayı Refik Kurukız'dan devralabilir.
ÇARŞIBAŞI'NDA İBRE KARACENGEL'İ GÖSTERİYOR
2019'da Cumhur İttifakı'yla MHP'nin kazandığı Çarşıbaşı'nda da değişim olası görünüyor. Cumhur İttifakı ortaklığında yeniden MHP'ye bırakılan ilçede mevcut başkan Mümin Nuhoğlu önce yeniden aday gösterildi daha sonra tepkiler üzerine değişikliğe gidildi. 
Fakat MHP bu kez Nuhoğlu'nun yerine bu ismin ablasının eşi olan ve üstelik ilçede adı pek duyulmayan Ahmet Keleş'i aday gösterdi. Keleş ismine de hem AK Parti hem MHP'den tepkiler geldi. Tepki gösteren isimlerden biri olan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Zekeriya Karaçengel de ilçede bağımsız aday oldu. Karacengel'i Ak Parti'li bir çok eski yönetici destekliyor. 
 CHP ise ilçenin sevilen isimlerinden Haydar Çoban'la yarışacak.  Cumhur İttifakı'ndaki bölünme ve Keleş'in tanınmayan bir rakip olması Çoban'ın şansını artırıyor. 
MAÇKA'DA KOÇHAN'A TEPKİ VE YRP ETKİSİ CHP'Yİ ÖNE ÇIKARIYOR
AK Parti ilk defa 2014'te kazandığı ve iki dönemdir yönettiği Maçka'yı da aday tercihi sebebiyle kaybedebilir. AK Parti iki dönemdir ilçede başkanlık yapan Koray Koçhan'ın yerine Oğuz Kara'yı aday yapma kararı almıştı. Fakat bu karar daha sonra değiştirilerek yeniden Koçhan aday gösterildi. Koçhan kararına Maçka'da hem partililerden hem de ilçe halkından tepki var. Maçka'da CHP'nin adayı ise ilçede esnaflık yapan Musa Turan. Turan, 2019 Yerel Seçimleri'nde de aday olmuş yüzde 38 oy almıştı. İlçede takdir edilen Turan, bu kez daha iddialı. Ayrıca Yeniden Refah adayı İsmail Öztürk de ilçede büyük ilgi görüyor. Maçka'da imamlık yapan ve bütün köylerle ilişkisi bulunan Öztürk'ün Koçhan'ın oylarını önemli oranda bölebileceği öngörülüyor. Dengede geçmesi beklenen seçimde CHP'nin iki dönemin ardından eski kalesi Maçka'yı yeniden kazanması sürpriz olmayacak. Maçka'da YRP Adayı Öztürk , Koçhan'ın oylarını bölebilir. CHP adayı Turan'ın kazanması sürpriz olmayacak.
VAKFIKEBİR VE TONYA'DA FAVORİ BAĞIMSIZ ADAYLAR
Seçimlerde 2 ilçeye ise bağımsızların damga vurması bekleniyor. Bu ilçelerden biri bağımsız geleneği ile bilinen Vakfıkebir ilçesi. Vakfıkebir'de daha önce tam 6 kez yerel seçimi bağımsız adaylar kazanmıştı. Son iki dönemdir 
AK Parti'nin yönettiği ilçede 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi bağımsız aday Fuat Koçal'ın önde olduğu gözleniyor. Sokak anketleri ve AK Parti'nin yaptığı kamuoyu araştırmaları da bu sonucu doğruluyor. AK Parti, adayını en son belirlediği Vakfıkebir'de iki dönemdir başkanlık yapan Muhammet Balta ile devam etme kararı almıştı. Fakat Balta'ya ilçede büyük tepki var. Aday belirlenirken de ismi tartışmalara neden olan Balta, 2014'te yüzde 54, 2019'da yüzde 64'le seçilmişti fakat bu oranları 31 Mart'ta yakalaması hayal olarak görülüyor. Vakfıkebir'de bağımsız aday Koçal , AK Parti adayı Balta'ya  göre favori görülüyor.
KURT HEM AK PARTİ'NİN HEM CHP'NİN ÖNÜNDE
Bağımsız adayın önde olduğu bir diğer ilçe ise Tonya. AK Parti 4 yerel seçimde de kazandığı ilçeyi 31 Mart'ta kaybedebilir. AK Parti'den 2004 ve 2009'da ilçede belediye başkanlığı yapan Ahmet Kurt'un kardeşi Veysel Kurt ilçede bağımsız olarak katıldığı seçim için çalışmalara en erken başlayan aday olmuştu. Doktor olması sebebiyle ilçe halkına mesleği boyunca dokunmuş biri olan Kurt, özellikle kadınlardan büyük destek görüyor. Daha önceki yerel seçimde de bağımsız aday olan fakat AK Partili isimlerin baskısı sonucu adaylığını geri çektiği öne sürülen Kurt, bu kez seçimin favorisi. Tonya CHP'nin de güçlü olduğu bir ilçe fakat yaşanan adaylık karmaşası sebebiyle yarışta geri düşmüş durumda. 
CHP, Tonya'da ilk önce Muhammet Başkan'ı aday göstermiş fakat bu isim daha sonra hakkında süren davanın başkanlığına engel olabileceği çekincesiyle geri çekilmiş, yerine Ali Tokgöz aday gösterilmişti. AK Parti ise ilçede mevcut başkan Osman Beşel ile yarışacak. Seçimin Beşel ile Kurt arasında geçmesi bekleniyor. Tonya'nın bağımsız adayı Kurt , AK Parti adayı Beşel ve CHP adayı Tokgöz'ün önünde görülüyor.
SÜREKLİ EL DEĞİŞEN DÜZKÖY'DE YİNE YARIŞ VAR
AK Parti ile CHP arasında gidip gelen Düzköy Belediye Başkanlığı'nın da yine iki parti arasında çekişmeye sahne olması bekleniyor. AK Parti 2019 Yerel Seçimleri'nde Düzköy'ü CHP'den devralmıştı. Fakat ilçe, iktidar partisi olarak seçtiği AK Parti'den beklediği verimi alamadı. Bu sebeple de AK Parti mevcut başkan Yılmaz Ankara'nın yerine Selim Çelenk'i aday gösterdi. CHP ise 2014 Yerel Seçimleri'nde ilçeyi kazandığı Abidin Çelik'i aday gösterdi. 
Düzköy, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'nun memleketi olduğu için AK Parti'nin avantajı olsa da ilçede potansiyel CHP oyu ve son dönem AK Parti yönetiminin başarısızlığı seçimin başa baş geçeceğini gösteriyor. Düzköy'de CHP adayı Çelik  ve AK Parti adayı Çelenk arasında büyük bir fark olmadığı öne sürülüyor.
YOMRA'DA İYİ PARTİ BIYIK'LA RAHAT
AK Parti'nin güçlü olduğu doğu ilçelerinde kaybetmesi muhtemel iki belediye var. Yomra ilçesi 2019'da İYİ Parti'ye kaybedilmişti. İYİ Partili Belediye Başkanı Mustafa Bıyık, Trabzon'da en başarılı bulunan belediye başkanlarından biri olarak gösteriliyor. CHP de ittifak olmamasına rağmen Yomra'da AK Parti'nin kazanmaması için aday göstermeyerek Bıyık'ı destekleme kararı aldı. AK Parti ise ilçe başkanı Abdülkadir Özdemir ile yarışa girdi. 
İlçede AK Parti'yi daha da zayıflatacak olan ise İbrahim Sağıroğlu'nun Demokrat Parti'den seçime girmesi olacak.
Sağıroğlu, ilçede son dönemi AK Parti olmak üzere 3 dönem belediye başkanlığı yapmış bir isim. Sağıroğlu, 2019'da AK Parti adayı olarak İYİ Parti adayı Bıyık'a kaybetmişti. Sağıroğlu şimdi hem AK Parti'ye hem de Bıyık'a karşı yarışacak. Yomra'da Bıyık'ın seçimi rahat bir şekilde kazanması bekleniyor. Yomra'da İYİ Parti adayı Bıyık'ın AK Parti adayı Özdemir ve eski başkan Sağıroğlu'nun  önünde seçimi rahat kazanacağı görülüyor.
ARSİN'DE YENİDEN REFAH SÜRPRİZİ OLABİLİR
Arsin'de ise AK Parti mevcut belediye başkanı Sait Gürsoy'un yerine ilçe başkanı İbrahim Küçük'ü aday gösterdi. Bu karar ilçede rahatsızlığa yol açtı. İlçede en çok öne çıkan isim ise Yeniden Refah'ın adayı Hamza Bilgin. Muhafazakar oyların yüksek olduğu ilçede hem AK Parti adayına tepki gösteren hem de muhalefet partilerini adres olarak kabul etmeyen seçmenler Bilgin'i destekliyor. 
Seçim çalışmalarına erkenden başlayan Bilgin, yaptığı kahve toplantılarında, köy ziyaretlerinde büyük ilgi görüyor.
Bilgin, ilçedeki sokak anketlerinde de Küçük'ün önünde çıkıyor. Yeniden Refah, Arsin'de Bilgin ile sürpriz yapabilir. Arsin'de YRP, başkan adayı Bilgin  ile AK Parti adayı Küçük'ü geride bırakarak sürprize imza atabilir. AK Parti'nin Of, Hayrat, Çaykara, Dernekpazarı, Sürmene, Köprübaşı, Araklı ve Akçaabat'ta ise yine önde olduğu görülüyor. Bu ilçelerde sürpriz yaşanması beklenmiyor. 
Of'ta Salim Salih Sarıaliloğlu, Hayrat'ta Mehmet Nuhoğlu, Dernekpazarı'nda Mehmet Aşık, Çaykara'da Hanefi Tok, Köprübaşı'nda Ali Aydın, Sürmene'de Hüseyin Azizoğlu, Araklı'da Hüseyin Avni Çebi ile yarışacak AK Parti'yi bu ilçelerde zorlaycak rakibin bulunmadığı gözleniyor.
31 Mart Yerel Seçimleri'ne sayılı günler kala, Trabzon'un ilçelerinde Cumhur İttifakı'nın gücünü sürdürmekte zorlanabileceği öngörülüyor.
Seçimlere az bir süre kala, odak büyükşehirlerde olmasına rağmen Trabzon'da asıl mücadele ilçelerde yaşanacak gibi görünüyor. AK Parti, 2004 yılından bu yana Cumhur İttifakı ortağı MHP ile birlikte önemli kayıplar yaşayabilir. Özellikle kentin batı ilçelerinde durum pek iç açıcı değil. Cumhur İttifakı, Akçaabat dışında batı ilçelerini kaybedebilir. CHP ve İYİ Parti'nin ise belediye sayılarını artırma potansiyeli yüksek görünüyor.
Geçmiş yerel seçimlere bakıldığında AK Parti'nin kentteki hakimiyeti göze çarpıyor. Ancak son dönemde yaşanan değişiklikler ve aday tercihleri sebebiyle Cumhur İttifakı'nın bu seçimde zorlanabileceği düşünülüyor. Yeniden Refah Partisi'nin bağımsız adaylarla sürpriz yapabileceği ilçeler arasında Arsin ve Maçka öne çıkıyor.
Ortahisar ilçesi, 322 bin nüfusuyla Trabzon'un en büyük ilçesi olma özelliğini taşıyor. Bu ilçede Cumhur İttifakı'nın AK Parti adayı Ergin Aydın ile CHP'nin adayı Ahmet Kaya arasında büyük bir yarış yaşanması bekleniyor. İlçe halkının yoğun ilgisini çeken Kaya'nın, geniş kitlelere hitap etme potansiyeli bulunuyor.

Şalpazarı ilçesi, MHP'nin 3 dönemdir yönettiği bir yerleşim yeridir. Ancak Yeniden Refah Partisi'nin adayı Faruk Beldüz'ün güçlü performansıyla MHP'nin ilçede zorlanabileceği öngörülmektedir. 
Çarşıbaşı ilçesi, Cumhur İttifakı'nda yaşanan bölünme ve tartışmalar nedeniyle CHP'nin avantajlı olduğu bir yer olarak öne çıkıyor. 
Maçka ilçesinde ise AK Parti'nin aday tercihinde yaşanan değişiklik sebebiyle Cumhur İttifakı'nın zayıflayabileceği bir durum ortaya çıkabilir. Bağımsız aday Musa Turan'ın mevcut başkan Koray Koçhan'a karşı güçlü bir alternatif oluşturması, ilçede sürpriz bir sonuca yol açabilir.
Vakfıkebir ilçesi, bağımsız aday Fuat Koçal'ın öne çıktığı bir yerleşim yeridir. Koçal'ın güçlü performansı, AK Parti'nin belirlediği Muhammet Balta'ya karşı ciddi bir rekabet ortamı oluşturuyor.
Tonya ilçesinde bağımsız aday Veysel Kurt'un, AK Parti ve CHP'nin önünde bir yarışa girmesi bekleniyor. Kurt'un, ilçedeki popülerliği ve destekçi kitlesiyle sürpriz bir başarı elde etme potansiyeli bulunuyor.
Düzköy ilçesinde yaşanan çekişmeli bir mücadele bekleniyor. AK Parti'nin belirlediği İbrahim Çelenk ile CHP'nin adayı Abidin Çelik arasındaki rekabet, ilçede belirleyici olabilir.
Yomra ilçesi, İYİ Parti'nin elinde bulunması nedeniyle AK Parti'nin zorlanabileceği bir yer olarak öne çıkıyor. İYİ Parti adayı Mustafa Bıyık'ın güçlü duruşu ve destekçi kitlesiyle, ilçede rahat bir zafer elde etmesi bekleniyor.
Arsin ilçesinde Yeniden Refah Partisi'nin adayı Hamza Bilgin'in, AK Parti'nin belirlediği İbrahim Küçük'e karşı sürpriz bir sonuç elde etme potansiyeli bulunuyor.

Of, Hayrat, Çaykara, Dernekpazarı, Sürmene, Köprübaşı, Araklı  ilçelerinde ise AK Parti'nin önde olduğu ve sürpriz beklenmeyen bir durum gözleniyor. Bu ilçelerde AK Parti'nin adayları, güçlü bir şekilde yarışa girerek büyük ihtimalle zafer elde edeceklerdir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2024, 01:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan öztürk
hasan öztürk - 2 ay Önce

ak partiliyim oyumu yeniden refaha vereceğim. osman nuri ekim hayal kırıklığıdır. zagerayı yok saymıştır. demekki oyu fazla verdimmi boyle uluyo

SIRADAKİ HABER