Koca : Faizi sıfırlayın, sosyal yardımları attırın!

Yeniden Refah Partili Akçaabat Belediye Meclis Üyesi Hasan Koca, 2023 bütçesindeki faiz giderleri ve bütçe açığıyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Koca : Faizi sıfırlayın, sosyal yardımları attırın!

Koca, yaptığı konuşmada belediyenin 2023 bütçesinde öngörülen 1.5 milyon TL olan faiz giderlerinin gerçekleşme oranının yaklaşık %120 oranında artarak 3.4 milyon TL'ye yaklaştığını belirtti. Faiz giderlerinin artışının, bütçedeki diğer kalemleri de etkilediğine dikkat çeken Koca, bu durumun bütçe bereketini azalttığını vurguladı. Ayrıca, belediyenin faaliyet raporuna göre 80.1 milyon TL bir bütçe açığı oluştuğunu ifade etti.

Koca, “Belediyemizin 2023 bütçesinde öngörülen 1.5 milyon TL faiz giderleri, gerçekleşme oranı yaklaşık %120 oranında artarak 3.4 milyon TL'ye yaklaşmış bulunmaktadır. Her ne kadar bütçe içindeki oranı %1'i aşmamış ve enflasyon artışı sebebiyle olsa da faizin bereketi ortadan kaldırdığı bilinen bir gerçektir. Faiz giderleri, sosyal yardım şefliğinin içinde bulunduğu kadın ve aile hizmet müdürlüğü bütçesine neredeyse eş değerdedir. Bu bağlamda, 2024 yılı bütçesinde hem faiz giderlerini sıfırlamayı hem de bütçemizin bereketini artırmayı ve buradan sağlanacak tasarrufla sosyal yardım kalemini artırmayı teklif ederim. Ayrıca, faaliyet raporundaki verilere göre, belediyemizde 80.1 milyon Tl'lik bir bütçe açığı oluştuğunu gözlemledik. Biz Milli Görüş ilkelerini benimseyen Yeniden Refah Partisi olarak, 2024 yılında harcamalarımızı daha öngörülebilir bir şekilde planlayıp bu ilkeyi uygulamayı öneriyoruz.” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2024, 20:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER