Baş'ın adı verilmedi

Baş'ın adı verilmedi

Trabzon’da yaklaşık 1,5 yıl önce hayatını kaybeden Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş’ın adı,  ailesinin önerisiyle Ortahisar İlçesi Beşirli Mahallesinde bulunan Ejderha Parkına verilmek istendi.  CHP Grup Başkanvekili Turgay Şahin ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner’in önerisiyle geçtiğimiz aylarda meclis gündemine gelen madde daha sonra Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna sevk edildi.  Komisyon aldığı öneri kararını ise dün Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde müzakere edildi.  Komisyon alanın park hüviyeti taşımadığı ve Baş’ın isminin Akçaabat ilçesi Sarıtaş Mahallesinde bulunan bir sokağa verilmesinden dolayı Ejderha parkının isminin Prof. Dr. Haydar Baş olarak değiştirilmesini uygun bulmadı.

Komisyonun bu kararı ise Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde tartışma yarattı. Mecliste ilk olarak söz alan CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin “Bir şeye gerekçe bulunurken inandırcı olmalı. Biz çocuk değiliz. Bu aile fertleri, etrafına söz verilmiş belediye yetkililerince. Daha sonra bu işlemin çabuklaştırılması için bana da gelmişler Grup Başkanvekili olmam hasebiyle.
Fakat Akçaabat - Sarıtaş’ta ismi var biz bunu vermeyelim demek çok yanlış. Haydar Baş’ın Ankara’da, İstanbul’da, Adana’da isim verilmiş.  Tamam oy çokluğu var… Fakat “şunu biz uygun görmedik” ne demek?  Şunu da diyim. Bu talep onun akrabalarından geldi” dedi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Aslan Güner ise “Sarıtaş’ta ikamet ettiği yerdeki sokağa ismi verilmişti. Orada temsil edilmesi güzel ama bence bunun bahane edilerek ki Ejderha Parkı küçük park… O zaman ismine uygun yer önerilseydi de bu şekilde değerlendirilmeliydi. Sayın hocamızın ismine yakışır bir işlem olmadı” dedi.

TALEBİN REDDİ FİKRİNE KATILMIYORUM

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç “Komisyonumuzun, merhum Prof. Dr. Haydar Baş ismini bu parka örtüştürememesi nedeniyle vermemesi fikrine ben de katılıyorum. Madem öyle küçük oyun grubunun olduğu parkla bu ismin örtüşmemesi gerekçesine katılıyorum ama bu gerekçeyle talebin reddi fikrine katılmıyorum. Bu gerekçeyle örtüştüremiyorsak o zaman talebi kısmına iade ederek ayrı tespit konusunda fikir olsa daha isabetli olur” dedi.

YENİ BİR YER…

Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız da “Prof. Dr. Haydar Baş’ın isminin uygun bulunmadığı Ejderha Parkına bende doğru buluyorum. Ahmet Metin Genç başkanın dediği gibi yeni bir önergeyle genel başkanlık yapmış bir büyüğümüzün isminin daha uygun alana verilmesini istiyorum” diye konuştu.

AİLESİ İSTEMİŞTİ

CHP Grup Başkanvekili Şahin “Önerge sahibi biz olduğumuz için Ejderha Parkı benim veya Aslan Bey'in talebi değildi. Bu akrabaları tarafından, hatta ve hatta bundan daha önce belediyede bir takım görüşmeler yapılmış. Önce şu denilmiş: Siz makama dilekçe verin. Dilekçe sonucunda biz gereğini yapalım. Daha sonra dilekçelerini de bana atmışlar. Daha sonra dilekçelerine cevap yazısı yazıyor. Sizin bu hocanın Sarıtaş Mahallesi'ne kendi evinin önüne verildiği için uygun görmedik. Bu sefer bize geliyorlar. Ben de şunu dedim. Bir muhalefet partisinin meclis üyesi olarak yazılı önerge olarak sunarım. Bunun kabulü meclis üyelerinin takdirindedir. Meclis üyelerinin oyları ile kabul edildi komisyona gitti. Buradaki o parkı ben önermedim. Akrabalarının istediği yer.. Aslında ben onlara da demiştim. Böyle liderlerin küçük yerlere isminin verilmesi, ben hiç bir zaman taraf olmadım. O öneri bizlere onlardan geldi…” dedi.

ÖNERİLEN ALAN PARK TANIMINA GİRMİYOR

Komisyon adına yapılan konuşmada ise “Her iki merhum bizim değerlilerimizdendir. Çok arzu ediyorduk, gönüllerde yaşattığımız gibi ilimizin değişik sokak ve caddelerinde ismi arzu ediyorduk. Önerilen park tanımına girmiyor. Alan, bahçe, tanımına girmiyor. Dolayasıyla komisyonun isim vereceği o güzergah dışında bir yer burası. Hatta sahilde gelişimine devam ettiren her iki yol arasında kalsa da sahille birlikte bütünlük arz ediyor. Tanıma uysaydı değerlendirecektik. Olumsuz yaklaşımla hiç bir arkadaşım konuyu rapora dökmüş değildir” diye konuştu.

O İBARE ÇIKARILDI

Madde mecliste yapılan tartışmaların ardından “Sarıtaş Mahalleside  sokakta isminin verilmesi” ibaresi çıkartılarak oylandı. Buna göre Baş’ın isminin Ejderha Parkına, park hüviyeti taşımadığı için verilmemesi mecliste, oy çokluğu ile kabul edildi…

Kaynak: 61 Saat

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER