Makamsever ikili

Makamsever ikili

Akçaabat Belediyesinin Osman Nuri Ekim dönemindeki ilk gündemle son gündemi makam aracı oldu. Ekim, başkanlığında henüz birkaç ayını doldurduğu sırada Akçaabat Belediye Meclisinden makam aracı kararı aldırarak aracını değiştirmişti. 2019 yılında ilk kez bir bölge gazesinin manşetinde "Dün Bir Bugün İki" manşet başlığı ve "Akçaabat Meclisi işi gücü bıraktı, başkana makam aracı kararı aldı" üst başlığıyla çıkan haberde Ekim, eleştirilmiş ve sonrasında Türkiye gündemine konu olmuştu. Karar, muhalefet belediye meclis üyelerinin desteğiyle çıkması ise konunun ayrı bir çelişkili kısmını oluşturmuştu.

ŞİMDİ DE İŞÇİ ÖZDEMİR TARTIŞILIYOR

5 yıllık Ekim döneminin sonuna gelindiğinde ise bu kez Eski Başkan Yardımcısı ve Ekim'in "arkadaşım" diyerek Akçaabat Belediyesine bağlı bir şirkette işçi olarak göreve getirilen Serkan Özdemir makam aracılığıyla tartışılır konuma geldi. Belediyeye ait araçları "bir işçi olarak" makam aracı olarak kullanan ve Belediye binasında da makam odası bulunduğu bilinen Özdemir'i en son Akçaabatlılar Vakfı Başkanı Yaşar Erbaşaran çok sert eleştirdi. Erbaşaran şu eleştiriyi getirmişti: "

"Bugün günlerden tatil, cumartesi, cenazedeyiz. Çok ilginç. Devletin aracı veya devlette kiralık araç ile cenaze düğün toplantı veya kendi çıkarları için o aracı kullanamazsın. Onda 85 milyonun hakkı var, hak yiyorsunuz namaz kılıyorsun. Kendini sorgula, başkan ve görevli olan hariç benden hatırlatma hem de görevin başkanlık değil. Orada bir işçi çalışıyorsun görevli isen tamam bu herkes için geçerli çok ihtiyaçlı insanlar var bu böyle bilinsin."

"ARKADAŞIM" ELEŞTİRİLMİŞTİ!
Akçaabat Belediye Meclisinde Serkan Özdemir ile ilgili soruların muhatabı olan Ekim söze "Serkan Bey benim siyasi hayatımda arkadaşım. Öncelikle bunu söyleyeyim." diyerek başlamıştı. Bunun üzerine Mecliste konuşan Bağımsız Meclis Üyesi Tuncay Demirci "Akçaabat Belediyesi bir kamu kurumu, yani yoldaşlıkla arkadaşlıkla makam mevki verilmesi doğru değil." demişti.

 

Konuyu köşe yazısına taşıyan köşe yazarlarımızdan Berkant Parlak da "Bir kere Özdemir’e yönelik sağladığı imtiyazlardan hem vicdani hem mantıki olarak emin değil ve bunu savunamıyor bile. İlk soruda 'O benim arkadaşım.' diyor. Hâlbuki ortada Sayın Başkan’ın arkadaşlığını sorgulayan yok. [...] Akçaabat Belediyesi ne Sayın Ekim’in arkadaşlık hukukuna göre bir kurum ne de kamuoyu bu tavrı sineye çekecek bir vicdana sahip! Akçaabat Belediyesi, bölgenin iftihar ettiği ve özellikle kamu kurumu olabilme vasfına mahir bir geleneğe sahip belediye. Bu özellikler kolay edinilmedi, not kâğıtlarının resmî evrak yerine geçtiği dönemlerden bugüne gelindi. 'Birilerine makam verebilmek' adına bu değerlere zarar vermeyi göze alanların ilk kötülük yaptıkları ise hem kendilerini hem bu belediyeyi bugüne getirenleredir. Sayın Başkan, Akçaabat Belediyesi sizin şahsi iş yeriniz olmadığı gibi bu tür görevlendirmeleri de böyle açıklayamazsınız. Liyakatin yok sayıldığı ve en büyük siyasi cezalandırmanın bu nazardan olacağının net olduğu bir ortamda siz bu şekilde sorumsuz davranırsanız sonucuyla kısa vadede karşılaşırsınız. Şahsi kararlarınız, siyasi geleceğinizi karanlığa sokmasın. Sadece bir tavsiye… Uyup uymamak sizi, yanlışları cezalandırıp cezalandırmamak da vatandaşı bağlar." ifadelerine yer vermişti.

 


2019 tarihinde yaygın medyadaki bir haber

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2024, 17:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
Serkan Altuntaş
Serkan Altuntaş - 3 ay Önce

Mavi ayaklı sümsük kuşunu merak ettiniz mi hiç…!

Ahmet
Ahmet - 3 ay Önce

Bu tür haberler doğru olmuyor benc

kerim
kerim - 3 ay Önce

bunlar ak partiyi kullanan adamlardır. bunlara oy vermeye gerek yok. oyum erol gedikliye .

SIRADAKİ HABER